› bieżące
14:58 / 21.11.2016

Teatr na MSA

Teatr na MSA

fot. nadesłane

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne uzmysławiają nam, że sztuka jest wynikiem wewnętrznej potrzeby ekspresji i manifestacją własnego istnienia – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu, które jest organizatorem Spotkań. – Podczas tego przedsięwzięcia po raz kolejny możemy się przekonać, że sztuka jest nie tylko impulsem intelektu czy naszych możliwości, a są to przede wszystkim emocje i uczucia, które mają poruszać.

Na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych, które rozpoczną się 24 listopada w Elblągu, zobaczyć będzie można m.in. spektakle i performance. Ich aktorami będą osoby sprawne i niepełnosprawne, które pokazywać będą swoje widzenie sztuki.

Spektakle prezentowane będą w piątek, 25 listopada, w większości na dużej sali „Światowida". O godzinie 10.30 wystąpi Teatr Recepta. Działający od 3 lat zespół ma na koncie występ na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie, gdzie za spektakl „Siewcy" otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jako laureat uczestniczył na Gali XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana" w Krakowie. Recepta pokaże spektakl „Opowieść wigilijna", słynną Dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy doprowadzające do jego moralnej metamorfozy. Ta sentymentalna historia rozegrana jest w konwencji, która łączy żywy plan aktorski z animacją lalek.

Następnie na scenie zaprezentuje się integracyjna grupa z Litwy „Klaipėdos lakštutė", którą tworzą osoby z niepełnosprawnościami oraz pracownicy socjalni. W ich wykonaniu widzowie zobaczą performance taneczny "Mandala".

Kolejną prezentacją będzie spektakl przygotowany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Caritas DWP w Mińsku Mazowieckim i jest efektem warsztatów taneczno-teatralnych. Zespół teatralny „MIM" ma na swoim koncie nagrody w przeglądach teatralnych na poziomie krajowym i międzynarodowym, a podczas MSA pokaże spektakl pt. „Czar kuchennych rewolucji".

Ostatnim spektaklem prezentowanym w godzinach dopołudniowych (25 listopada, godzina 12.00) będzie „On i Ona. Bajka bez morału" w wykonaniu i według scenariusza stworzonego przez Teatr Ubogi Relacji. Grupę tworzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy - Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie. Aktorzy realizują wiele różnorodnych pod względem tematyki i formy przedstawień, poprzez które szukają sposobu na wyrażenie swoich doświadczeń. Podczas MSA pokażą historię o próbie pokonania swoich ograniczeń i nawiązania bliższych relacji z drugim człowiekiem.

- Popołudniowe, otwarte dla wszystkich prezentacje, rozpoczną się o godzinie 16.30 – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. – Tu pokazane zostaną dwa spektakle skierowane do dojrzałej części publiczności, bo poruszające trudne tematy.

Jako pierwszy na scenie pokaże się gdyński Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z przedstawieniem pt: „Moja sprawa". To eksperyment artystyczny angażujący niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru BRO i profesjonalnych twórców teatru.

- Dramat jest konstrukcją teatru w teatrze, a zespół BRO w pracy nad sztuką centralną osią dramaturgii – dodaje Teresa Miłoszewska. – W trakcie pracy nad spektaklem jedna z bohaterek dramatu, którą kreuje niepełnosprawna aktorka, zachodzi w ciążę. Jest to opowieść o jej losie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej.

Z kolei o godzinie 18.00 Teatr „Przebudzeni" pokaże spektakl z muzyką na żywo zatytułowany „Szatnia", inspirowany twórczością Tadeusza Kantora.

- Ostródzcy artyści rozpoczęli sezon teatralny wyjazdami na znane i doceniane festiwale teatralne w Polsce, wszędzie przyjmowani są bardzo ciepło, a aktorów chwali się za niezwykłą prawdę, którą posiadają w sobie oraz głębię i prostotę przekazu – mówi Teresa Miłoszewska. – Jestem pewna, że ten spektakl, który stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, zatrzyma widza i skłoni do refleksji.

Teatralne prezentacje w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych zakończy performance „Wątłek" w wykonaniu Teatru Rajstopy. Trzy aktorki zaprezentują się 25 listopada o godzinie 18.45 na Scenie na Piętrze CSE „Światowid".

- Performance Teatru Rajstopy to parę minut bajki o trzech kobietach, relacjach, emocjach – zachęcają jego twórczynie. – Chcemy robić coś więcej niż nic, lubimy bawić się w teatr; nie wiemy jak grać, ale wiemy jak czuć. Chcemy pokazać wam tylko jak czujemy. Nic więcej ani mniej.

Na prezentacje teatralne wystawy wstęp jest bezpłatny.

Organizatorami MSA są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art". Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Głównym Partnerem MSA jest Grupa LOTOS S.A. Sponsorem imprezy jest FL Smidth Maag Gear. Zadanie realizowane przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec www.fundusz.grupazywiec.pl.


Patroni medialni: Telewizja Polska S.A. Oddział Terenowy w Olsztynie, Magazyn „Integracja", portal niepełnosprawni.pl, Radio Olsztyn, Truso.tv, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Dziennik Elbląski, Miesięcznik Osób Niepełnosprawnych „Razem z Tobą". ​

 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%