› poradnik
13:21 / 04.02.2013

Technologie wykorzystywane w nowoczesnych samochodach

Technologie wykorzystywane w nowoczesnych samochodach

Motoryzacja podlega ciągłej ewolucji. Miano najlepszego sprzedawcy pragnie posiadać każda marka. Branża charakteryzuje się dużymi nakładami na obszar B+R (badania i rozwój). Niektóre osiągnięcia mają zastosowanie w nowych autach, a inne otrzymują status prototypów. Artykuł zbiera kilka uwag o nowoczesnych samochodach określając ich dalszy kierunek.

Nowa generacja i przykłady praktycznego wykorzystania

Producenci z roku na rok prezentują nowe generacje dotychczasowych modeli, w których zawiera się coraz więcej nowinek. Tak przykładowo Honda CRV 2013 obfituje w systemy ochrony przed kolizją, utrzymujące pojazd na pasie. Inżynierowie dbają o sprawne rozdzielenie energii uderzenia podczas wypadku na miejsca z dala od kierowcy, ogólnie kabiny pasażera. Na tym tle Honda, Toyota, Ford mają duże osiągnięcia. W kategorii wyposażenia wnętrza aut stają się dowolnie składane. Już SUV da się zamienić w optymalny środek transportu towarów w ramach działalności gospodarczej. Spotykamy ekskluzywne, jeszcze drogie systemy parkujące.

Zasadnicze ograniczenie zużycia paliwa

Ceny ropy przerażają. Sektor motoryzacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom. Silniki spalają mniej, dając taką samą wydajność. Na rynku rządzi elektryka, połączenia hybrydowe, pneumatyczne. Obmyśla się ekologiczne mieszanki paliw. Samochód nowoczesny to na pewno samochód czysty, ekologiczny, bardzo tani w eksploatacji. Przykładem może być honda jazz spalanie ma bowiem na wyjątkowo niskim poziomie.

Oczekiwane innowacje futurystyczne

Autopilot z możliwością dopasowania popularnych tras; Likwidacja problemu nietrzeźwych kierowców przez zainstalowanie systemu monitorowania jazdy tzn. przed uruchomieniem pojazdu konieczność sprawdzenia promili. Wynik trafiający do bazy danych; Całkowicie darmowe paliwo i silniki bez spalin; Niezniszczalna opona zmieniająca ułożenie w zależności od napotkanej przeszkody; Zderzak „Łągiewki”, absorbujący energię uderzenia;

Trudno o szybki rozwój motoryzacyjnych pomysłów nowej generacji

Samochody nowoczesne są często utrapieniem dla kierowców nie mogących odnaleźć dopasowanej do naprawy infrastruktury. Mnóstwo osób narzeka na ekrany dotykowe, które nie dają manualnego poczucia kontroli. Ograniczeniem głównym ogromna cena. Nowości rozprzestrzeniają się jedynie w wąskiej grupie.

Przyszłość sprowadzona do komputeryzacji

Motoryzacja prezentuje profesjonalne samochody ułatwiające poruszanie się po najbardziej niebezpiecznych drogach. Przyszłość oparta na komputeryzacji, fachowej kontroli wszystkich funkcji pojazdu z jednego miejsca. Podczas produkcji wykorzystywane nowe tworzywa, lżejsze, wytrzymałe.

Na zakończenie

Nowoczesny samochód uznaje się wręcz za maszynę niezniszczalną, samodzielnie kontrolującą jazdę. Już sama obserwacja innowacyjnych gadżetów sprawia przyjemność, nie mówiąc już o komforcie posiadania takich wynalazków. Barierą nie do pokonania są niestety pieniądze i czas wdrożenia prototypów.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%