› bieżące
08:07 / 19.11.2018

Telewizja naziemna czy satelitarna – podstawowe różnice

Telewizja naziemna czy satelitarna – podstawowe różnice

Odpoczywanie przed telewizorem i oglądanie ulubionych programów telewizyjnych to jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Aby móc swobodnie odbierać najpopularniejsze kanały telewizyjne trzeba posiadać antenę do odbioru telewizji satelitarnej lub antenę do telewizji naziemnej. W wybranych miejscowościach dostępne są również telewizje kablowe, ale poza klasycznymi programami dostępne będą wyłącznie lokalne telewizje, więc zasięg jest ograniczony.

Czym charakteryzuje się telewizja naziemna?

Dziś telewizja naziemna znana jest pod skrótem DVB-T, który oznacza nadawanie sygnału telewizyjnego przez nadajniki naziemne w standardzie cyfrowym. Naziemna telewizja cyfrowa dostępna jest w Polsce od kilku lat, zastąpiła dawną telewizję analogową. Przejście na nowy standard odbioru programów telewizyjnych wiązał się z koniecznością wymiany starych telewizorów na nowe – wyposażone w system MPEG-4 bądź zakupem tunera DVB-T, który był niezbędny do odbiory cyfrowej telewizji naziemnej na starym odbiorniku telewizyjnym. Cyfrowy standard odbioru możliwy jest z pokojową lub zewnętrzną anteną do telewizji naziemnej. Należy ją ustawić na właściwą częstotliwość, by odbierała sygnały z trzech ogólnopolskich multipleksów i innych lokalnych. Wadą anten telewizji naziemnej jest wrażliwość na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. Silny wiatr, deszcz czy śnieg może skutecznie uniemożliwić oglądanie telewizji. Korzystanie z telewizji naziemnej w zasadzie jest bezpłatne, ponieważ abonament telewizyjny należy opłacać bez względu na rodzaj posiadanej anteny czy odbieranego sygnału.

Czym jest telewizja satelitarna?

Telewizja satelitarna, jak sama nazwa wskazuje, nadawana jest za pośrednictwem satelity, a dokładnie nadajników umieszczonych na sztucznych satelitach ziemi. Do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej konieczna jest antena satelitarna oraz odbiornik podłączony do telewizora. Korzystając z tego typu telewizji, ma się dostęp do kanałów powszechnie dostępnych, niekodowanych, czyli bezpłatnych oraz kanałów kodowanych, inaczej szyfrowanych po podpisaniu umowy z wybranym operatorem telewizyjnym i wybraniu właściwego pakietu kanałów. Zwykle po podpisaniu umowy klient otrzymuje dekoder platformy cyfrowej oraz kartę do dekodera. Obowiązkowym uzupełnieniem jest antena satelitarna.

Wady i zalety obu rozwiązań

Telewizja naziemna ma tę przewagę, że nic nie kosztuje, a zważywszy na koszt abonamentu podstawowego pakietu telewizji cyfrowej, to roczna oszczędność może wynieść kilkaset złotych. Instalacja anteny do telewizji naziemnej jest łatwa i nie wymaga przyjazdu fachowca, ale montaż anteny do telewizji cyfrowej może być już bardziej kłopotliwy. Wybierając telewizję cyfrową, można mieć dostęp do znacznie większej oferty różnorodnych tematycznie kanałów, co będzie niemożliwe przy odbiorze telewizji naziemnej. Odbiór bogatych pakietów telewizji satelitarnej możliwy jest po podpisaniu i regularnemu przedłużaniu umowy z dostawcą, czego telewizja naziemna nie wymaga.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%