Temat na weekend: nie potrafimy odpoczywać przez...szefa?
Masz problem z zapomnieniem o pracy podczas urlopu? Nie jesteś sam! Okazuje się, że większość pracowników nie potrafi w pełni zrelaksować się podczas urlopu i korzystać z jego dobrodziejstw. Niestety ten stan prowadzi do frustracji, depresji i wypalania zawodowego.
Z raportu Monitor Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas wakacyjnego wyjazdu. Głównym powodem tego są nadmierne oczekiwania przełożonych - aż 60 procent polskich pracowników otrzymało bowiem polecenie, by byli dostępni telefonicznie podczas urlopu, a 36 proc. zostało zobligowanych przez szefów do natychmiastowego odpowiadania na służbowe telefony i e-maile. Jak więc dziwić się, że Polacy mają problem z zapomnieniem o obowiązkach zawodowych podczas urlopu?
Najgorzej mają osoby, które nie potrafią zdystansować się w stosunku do swojego stanowiska pracy – takie osoby są „niewolnikami z poczucia obowiązku”. Najczęściej jest to pierwszy krok do wypalenia zawodowego lub pracoholizmu. Strach przed utratą pracy, obniżenie pensji i wiele innych czynników wpływają na to, że nie odcinamy się od pracy służbowej w czasie urlopu. Niezbędna jest w tym przypadku umiejętność asertywności wobec swojego szefa oraz delegowanie obowiązków. Jednak w ostatnim przypadku, potrzeba dużego zaufania do współpracowników, którego często nam brakuje.
Jak więc odpoczywać? Aby zregenerować się i nabrać sił do pracy, powinniśmy udać się na przynajmniej 14 dniowy urlop. Jednak musi być być urlop, który całkowicie odcina nas od obowiązków zawodowych. Jeżeli nie zadbamy o to, prędzej czy później czeka nas forma kryzysu zawodowego z którego wyjście może kosztować nas zdecydowanie więcej niż zadbanie o regularny i udany urlop. Wiemy, że łatwo mówić, a trudniej zrobić - sami doskonale to rozumiemy. Dlatego pytamy, jak wygląda Wasz tegoroczny urlop? Nabraliście sił, czy ciągle towarzyszyły Wam obowiązki zawodowe?