10:15 / 02.09.2018

Ten dzień przeszedł do historii Olimpii Elbląg. Pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu (+ zdjęcia)

O godz. 19.45 (na pamiątkę roku założenia klubu) rozpoczął się pierwszy w historii Olimpii Elbląg mecz rozegrany na własnym stadionie przy sztucznym oświetleniu. Elbląski zespół podejmował u siebie drużynę GKS-u Bełchatów. Niestety, żółto-biało-niebiescy przegrali to spotkanie.

Na tę chwilę Olimpia czekała... ponad 70 lat. Sztuczne oświetlenie to nie tylko wygoda i większe możliwości, ale także wymóg, wprowadzony uchwałą zarządu PZPN-u. Poczynając od sezonu 2015/2016 wszystkie stadiony w Polsce, na których rozgrywane są mecze od drugiej ligi wzwyż muszą posiadać sztuczne oświetlenie, a od sezonu 2016/2017 także podgrzewaną murawę płyty boiska. Jeśli więc piłkarzom Olimpii Elbląg uda się zwansować do wyższej klasy rozgrywkowej, to jeden z wymogów będzie już spełniony.

Spotkanie nie zakończyło się po myśli zawodników i kibiców gospodarzy, licznie tego wieczoru zgromadzonych na Agrykola. Wynik 0:1 dla GKS-u, co prawda rozczarowuje, ale gra elbląskiej drużyny daje pewną nadzieję na przyszłość.

W pierwszej, wyrównanej połowie, piłkarze Olimpii starali się zagrozić bramce gości, niestety bezskutecznie. Przykładowo na samym początku spotkanie pięknym, aczkolwiek niecelnym strzałem popisał się Michał Ressel - po jego uderzeniu piłka poszybowała ponad poprzeczką i zatrzymała się na górnej siatce. To nie jedyny atak Olimpii w pierwszej połowie. Strzelać na bramkę gości próbował m.in. także Michał Kiełtyka. Atakowali również piłkarze GKS-u. Podobnie jednak jak zawodnicy Olimpii, nie potrafili znaleźć sposobu na wbice piłki do bramki przeciwnika. W drugiej połowie spotkania zaczęli jednak przeważać, co zakończyło się zdobyciem gola w 86. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę dosięgnął głową Damian Michalski, kierując ją do bramki.

Kolejne dwa mecze piłkarze Olimpii rozegrają na wyjeździe: najpierw z Olimpią Grudziądz (8 września), a następnie z Górnikiem Łęczna (15 września). Podopiecznych Adama Borosa będziemy mogli dopingować w Elblągu dopiero 22 września. Rozegrają wówczas spotkanie z Rozwojem Katowice.

Olimpia Elbląg – GKS Bełchatów 0:1 (0:0)
Bramki: 0:1 – Michalski (86. min.)

Przypomnijmy, że waga każdego z masztów oświeleniowych, zainstalowanych na stadionie przy ul. Agrykola, wynosi około 3,5 tony, natomiast korona oświetlenia waży okolo 350 kilogramów. Maszty wznoszą się na wysokość ok. 32 metrów. Do tego trzeba doliczyć wysokość korony. Oświetlenie stadionu kosztowało ok. 1,6 mln zł

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że pierwszy w Polsce mecz piłkarski przy szcztucznym oświetleniu odbył się na Stadionie Miejskim w Poznaniu już 13 września 1933 roku. Warta Poznań zmierzyła się z Legią... Poznań (to ni eprzypadek – był wówczas w stolicy Wielkopolski klub o tej nazwie).