› bieżące
18:39 / 21.10.2013

Teraz w każdej Biedronce zapłacimy telefonem

Teraz w każdej Biedronce zapłacimy telefonem

Długo oczekiwany system płatności mobilnych, został wprowadzony do sieci Biedronka. Będzie szybciej, wygodniej i nowocześniej, ale nie dla wszystkich. iKasa to system skierowany do klientów Alior Banku, Getin Banku i Pekao. Ci, którzy czekali na wprowadzenie płatności kartami bankowymi, będą zawiedzeni. Z uwagi na wysokie opłaty interchange, właściciel sieci sklepów nie przewiduje transakcji przy pomocy kart płatniczych.

 

Sieć Biedronka jest jedną z nielicznych, w której sklepach nie ma możliwości płacenia kartą. Bankomaty ustawione przed każdą Biedronką nie zmniejszają frustracji klientów. A niekiedy ją zwiększają. Konsumenci zgłaszają częste przypadki, kiedy bankomaty po prostu nie działają. Prace pilotażowe przy wprowadzeniu mobilnego systemu płatności rozpoczęły się w sierpniu tego roku. Biuro Prasowe Jeronimo Martins informuje, że już na początku bieżącego roku , przeprowadzone zostały wstępne testy jednej z aplikacji płatności mobilnych. W ocenie użytkowników, usługa okazała się wygodna i prosta, co daje nadzieję na pozytywne przyjęcie mobilnych płatności. Klienci dostrzegają jednak minusy takiego rozwiązania. Jak twierdzą przeciwnicy usługi, z pobieraniem aplikacji przez telefon komórkowy, mogą mieć kłopoty osoby starsze.

Usługa jest skierowana do młodych ludzi, którzy mają telefony połączone z internetem.

- Wolę tradycyjną formę płacenia za zakupy. Nie mam głowy do nowości. To „bajer” dla młodych – mówi jedna z klientek do kasjerki, która zaproponowała płatność nową metodą. Kierownicy sieci sklepów przewidzieli taką sytuację.

Dlatego dziś w każdej Biedronce w Elblągu pojawiły się ulotki informujące o nowej formie płatności wraz z instrukcją obsługi, a przy wszystkich kasach zamontowano urządzenia do odczytywania kodów. Co ważne, przy całej transakcji, klient nie przekazuje telefonu sprzedawcy. Aplikacja zabezpieczona jest kodem. W przypadku kradzieży telefonu, nie ma więc możliwości zrobienia zakupów przez niepowołaną osobę. Nie trzeba też przy płatności łączyć się z Internetem, transakcja odbywa się przez sieć komórkową.

 

Jak skorzystać z możliwości płatności mobilnej? Po podejściu do kasy, należy uruchomić aplikację i wprowadzić PIN. Po zeskanowaniu przez kasjera kodów kreskowych z produktów, wybiera się opcję "płacę". Opcja ta generuje unikalny sześciocyfrowy kod, który na kasę ma wbić kasjer. Po tym kroku, na naszych telefonach pokaże się kwota do zapłacenia. Po akceptacji kwoty transakcja jest zakończona, drukowane są już tylko paragony. Całość ma trwać mniej niż wyciągnięcie pieniędzy z portfela. Czy tak jest rzeczywiście?

-Trudno dziś ocenić funkcjonalność nowego systemu. Jeszcze nikt dziś nie zdecydował się na taką formę płatności. Klienci kręcą nosami na nowości techniczne. Są przyzwyczajeni do tradycyjnego płacenia – mówi ekspedientka Biedronki przy ulicy Grunwaldzkiej

 

Aplikacja iKASA działa na telefonach z systemami operacyjnymi typu Android, iOS, BlackBerry, Symbian, Java oraz Bada. System iKASA zaprojektowano tak, aby mogły do niego dołączyć kolejne banki oraz punkty handlowo-usługowe.

 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%