› inwestycje miejskie
15:14 / 03.01.2013

Tereny SSE nad rz. Elbląg zostaną zabezpieczone przed powodzią

Tereny SSE nad rz. Elbląg zostaną zabezpieczone przed powodzią

fot. elblag.net

Z początkiem marca tego roku rozpocząć się ma przebudowa systemu przeciwpowodziowego  prawego brzegu rzeki Elbląg. Rozbudowane i zmodernizowane zostaną wały na odcinku o długości prawie 2 kilometrów. W okolicach ulicy Mazurskiej, od ujścia rzeki Babicy do granicy miasta, istniejące wały zostaną podwyższone do blisko 3 metrów wysokości. Pozwoli to zabezpieczyć tereny elbląskiej podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przed skutkami tzw. cofki.

Po raz ostatni istniejące wały przeszły kapitalny remont w połowie i końcu lat 90-tych ubiegłego stulecia. W ramach prac, podwyższono koronę wału do rzędnej o poziomie 2,20 m n.p.m, poszerzono je do 3 m, oraz skorygowano nachylenie skarp. Po blisko 15-letniej eksploatacji, stan ogólny omawianego odcinka wału wciąż jest dobry. Aby jednak właściwie zabezpieczyć nadrzeczne tereny przemysłowe, należy podwyższyć rzędne korony wału z obecnych 2 – 2,20 m do wysokości 2,80 m.

Projekt, którego inwestorem jest Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, został podzielony na dwa zadania. Pierwsze z nich zakłada rozbudowę i budowę prawego wału rzeki Elbląg na odcinku o długości 930 m, od ujścia rzeki Dynówki do ujścia rzeki Babicy oraz przebudowę odcinka ujściowego rzeki Babicy o długości 276 m. Jest to obszar nadrzeczny, znajdujący się mniej więcej na odcinku od ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego do wysokości oczyszczalni ścieków.

Koryto rzeki Elbląg w tym miejscu jest prawobrzeżnie obwałowane na odcinku o długości 728 m. Na pozostałym odcinku o długości 202 m, rzeka nie posiada obwałowania po tej stronie rzeki. Inwestycja przewiduje podwyższenie korony wału do rzędnej 2,80 m oraz usypanie odcinka nowoprojektowanego wału. Ponadto roboty zakładają odtworzenie koryta odcinka ujściowego rzeki Babicy. Planowany jest demontaż istniejącego zarurowania i budowa koryta otwartego oraz wykonanie 2 przepustów pod drogami publicznymi na Babicy.

Drugie zadanie obejmuje swoim zakresem przebudowę prawego brzegu rzeki Elbląg, na odcinku o długości 970 m, od rzeki Dynówki do granic miasta (od oczyszczalni ścieków do wysokości ul. Żytniej). W ramach inwestycji, oprócz podwyższenia korony wału do wysokości 2,80 m, wykonane zostaną m.in. nowe rowy przywałowe.

Inwestor zaplanował, że pierwsze prace powinny ruszyć 4 marca 2013 r. Zakończenie wszystkich robót przewiduje się do 15 grudnia 2014 r. Obecnie trwa przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Otwarcie ofert od zainteresowanych firm nastąpi 4 stycznia.

To jednak nie koniec przeciwpowodziowych inwestycji w Elblągu. Elbląski magistrat prowadzi obecnie przetarg m.in. na wykonanie zabezpieczeń w rejonie regularnie podtapianych ulic Panieńskiej, Zagonowej i Dojazdowej. Więcej na ten temat w odnośniku poniżej.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Miasto zabezpieczy przed powodzią prawy brzeg rzeki Elbląg

22.08.2012

Nawet 30 milionów złotych może kosztować przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg. Prace, które obejmą swoim zakresem...