Terroryzm to zagrożenie XXI wieku. Jak się zachować podczas ataku?
fot. Nadesłane
Dzisiaj (22 kwietnia) w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu odbyła się konferencja pod hasłem „Terroryzm – zagrożenie XXI wieku". Wśród zaproszonych prelegentów byli między innymi policyjni pirotechnicy z sekcji antyterrorystycznej z Olsztyna, którzy zaprezentowali swój sprzęt. Organizatorzy mówią, że temat jest bardzo ważny i powinien być częściej omawiany w mediach, głównie ze względów bezpieczeństwa ludzi, którzy w większości nie wiedzą jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego.
Konferencja rozpoczęła się od refleksyjnej prezentacji uczniów klasy mundurowej, która dotyczyła dramatycznych aktów terroru na świecie. Następnie głos zabrał komisarz Paweł Mirys, zastępca naczelnika oddziałów prewencji z Gdańska. Omówił typologie terroryzmu, narzędzia, którymi posługują się zamachowcy i przedstawił elementy składowe tego zagadnienia. Pirotechnicy z Olsztyna zaprezentowali robota do zadań specjalnych, takich jak przenoszenie ładunków wybuchowych przeznaczonych do dalszej neutralizacji.
Antyterroryści pokazali też kombinezon przeciwodłamkowy dla pracujących przy bombach saperów. Co ważne przekazali informacje o algorytmach postępowania w przypadku podłożenia bomby. Opowiedzieli też o strukturze i organizacji oddziałów antyterrorystycznych. Kolejnym prelegentem był kapitan Przemysław Siagło z elbląskiej komendy straży pożarnej. Kapitan omówił zagadnienia związane z bioterroryzmem oraz procedurę ewakuacji przy ataku bombowym.
Na koniec Jolanta Lewandowska, nauczyciel i instruktor pierwszej pomocy z Zespołu Szkół Technicznych, opowiedziała o wsparciu psychicznym dla osób poszkodowanych oraz z młodzieżą zaprezentowała jak wygląda pierwsza pomoc dla poszkodowanych w ataku terrorystycznego. W konferencji, między innymi wzięli udział przedstawiciele elbląskiego ratusza, elbląskiej policji, uczniowie i studenci PWSZ w Elblągu.
Jakub Sawicki
KMP Elbląg