Terytorialsi i kwalifikacje wojskowe
Trwają jeszcze w Elblągu, zakończyły się już w Braniewie, Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim. Mowa o kwalifikacjach wojskowych, podczas których można było również podpisać deklarację o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej.
W województwie warmińsko-mazurskim, w organizowanych przez 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej mobilnych punktach rekrutacyjnych, można było uzyskać informacje na temat specyfiki służby, zasad naboru, a także poznać wyposażenie terytorialsów oraz porozmawiać z żołnierzami. Do tej pory najwięcej wniosków do służby w WOT na Warmii i Mazurach przyjęły zespoły z Olsztyna i Ostródy.
Na komisji w Elblągu (gdzie również zgłaszali się braniewianie) chęć do wstąpienia w szeregi WOT zadeklarowało blisko 70 osób. W komisjach w Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach było to niemal 40 osób.
Na ochotników z tych miast i ich okolic czeka 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie. Żołnierze odbędą tutaj 16-dniowe szkolenie już w czerwcu i lipcu. To będzie dla nich pierwszy etap w całym 3-letnim procesie szkolenia.
Trzeba mieć odwagę, by podjąć decyzję o założeniu munduru. Patrząc na młodych ludzi szkolących się na poligonach widzę, że rozpoczęcie służby wojskowej to dla nich moment prawdziwie przełomowy.
– mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT.
Należy podkreślić, że do WOT mogą wstąpić nie tylko osoby poddające się w tym roku kwalifikacji wojskowej. W każdej chwili można to zrobić w macierzystej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Tutaj ochotnicy uzyskają szczegółowe informacje o procesie rekrutacji, załatwią niezbędne formalności i zostaną skierowani na badania.
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą Ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając tym samym nowe doświadczenia.
Wojciech Andrearczyk, rzecznik prasowy, 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie