Terytorialsi na lotnisku. Współpraca z aeroklubem
fot. 4WMBOT
Żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystają walory olsztyńskiego lotniska podczas swoich szkoleń. Na lotnisku będą też ćwiczyć żołnierze z Elbląga, Braniewa, Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego, służący w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.
Płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT podpisał porozumienia o współpracy z Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, reprezentowanym przez prezesa AWM Aleksandra Jarmołkowicza i wiceprezesa AWM Adama Kowalczyka.
W ramach współpracy organizowane będą wspólne przedsięwzięcia. Aeroklub udostępni swoją bazę szkoleniową, na której terytorialsi będą ćwiczyć obsługę bezzałogowych statków powietrznych. Przewidziane są szkolenia radiooperatorów lotnictwa i korespondencji lotniczej, szkolenia spadochronowe. Wszystko to odbędzie się z wykorzystaniem urządzeń, sprzętu, wyposażenia i obiektów, którymi dysponują obydwie strony.
— Ta współpraca z pewnością przyniesie wymierne korzyści obu stronom, będziemy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, będziemy doskonalić zdobyte już kwalifikacje z wykorzystaniem naszego i lotniczego sprzętu — mówi płk Bryś. — W czasie pokoju naszym zadaniem na Warmii i Mazurach jest wspomagać inne służby w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzić działania ratownicze w sytuacjach kryzysowych.
Dlatego także zakładane jest wsparcie w zakresie realizacji zadań kryzysowych, usuwania skutków klęsk żywiołowych, a w szczególności pomoc przy przeszukiwaniu terenu czy poszukiwaniu osób.
— Jesteśmy przekonani, że specyfika naszej działalności pozwoli czynnie wspierać proces szkolenia wojskowego, pomoże w propagowaniu ochotniczej i zawodowej służby wojskowej, a tym samym wspierać będzie obronność naszego kraju — mówi wiceprezes AWM Adam Kowalczyk.
Współpraca z PCK
4WMBOT podpisała jeszcze także porozumienie o współpracy z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Współpraca przewiduje m.in. współdziałanie w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, w tym skierowanie do wsparcia działań specjalistów wraz z niezbędnym sprzętem i wyposażeniem w ramach posiadanych zasobów. Planowana jest także edukacja młodzieży w szkołach z klasami o profilu mundurowym w zakresie udzielania pierwszej pomocy i obronności państwa.
Wojciech Andrearczyk
rzecznik prasowy
43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie