› zapowiedzi
14:21 / 25.01.2013

Tkaniny woskiem malowane. Warsztaty batiku w Markusach, Kadynach i Barcianach

Tkaniny woskiem malowane. Warsztaty batiku w Markusach, Kadynach i Barcianach

W Markusach, Kadynach i Barcianach odbędą się zajęcia plastyczne, realizowane przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w czasie ferii. „Tkaniny woskiem malowane” to wyjątkowe warsztaty, które nie tylko rozwijają wyobraźnię i pozwalają ćwiczyć zdolności manualne, ale podczas nich można również stworzyć coś użytecznego, ozdobić dom lub miejsce pracy.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie placówek kultury w terenie na warsztaty plastyczne w Bibliotece w Żurawcu, świetlicy w Kadynach i  Miejskim Domu Kultury w Barcianach, w tym i w przyszłym tygodniu, odbędą się warsztaty z batiku.

- Zajęcia plastyczne w terenie tworzą tradycje gminnych spotkań ze sztuką. Pobudzają do działań, inspirują do wyrażania emocji poprzez twórczość, do zainteresowania się sztuką i poszukiwania własnego sposobu widzenia świata – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, która poprowadzi warsztaty.

W technice batiku będzie tworzyła młodzież i dorośli, a także nauczyciele oraz wychowawcy świetlic, którzy to, czego się nauczą będą mogli wykorzystywać w dalszej pracy.

Technika batiku znana była w starożytności, za jej pomocą ozdabiano tkaniny. Polega ona na powlekaniu materiału roztopionym woskiem i barwieniu miejsc nim niepokrytych. Jest to wieloetapowy proces wytwarzania pracy, która może służyć jako obraz, a także tkanina użytkowa.

Zajęcia w Markusach odbędą się 25 stycznia, w Kadynach - 31 stycznia, a w Barcianach - 1 lutego.

Edyta Jasiukiewicz
CSE "Światowid"

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%