16:51 / 24.03.2023

Tłumik do motocykla. - kiedy go wymienić?

Tłumik do motocykla. - kiedy go wymienić?

Miłośnicy jednośladów uwielbiają przemierzanie kolejnych tras, czemu towarzyszy poczucie nieograniczonej wolności. Motocykliści powinni jednak pamiętać, że maszyny mogą generować uciążliwy hałas – nie tylko dla samego kierowcy, co zmniejsza komfort jazdy, ale również dla otoczenia. Aby zmniejszać poziom hałasu wydobywającego się z silnika, niezbędny jest element układu wydechowego zwany tłumikiem motocyklowym. W tym artykule przedstawiamy, kiedy należy go wymienić.

Układ wydechowy w motocyklu

Motocyklowy układ wydechowy został zaprojektowany z myślą o współpracy z sercem pojazdu – silnikiem. Elementem znajdującym się najbliżej tego elementu jest kolektor wydechowy, który zbiera gazy spalinowe z cylindrów, skąd kierowane są one do wspólnego przewodu. Katalizator odpowiedzialny jest przy tym za redukcję szkodliwych cząsteczek – w wyniku reakcji chemicznych przemienia je na parę wodną, dwutlenek węgla, a także czysty azot.

Układ wydechowy w motocyklu pełni istotne funkcje. Jest on odpowiedzialny za zapewnienie optymalnej pracy silnika jednośladu, prawidłowe odprowadzanie spalin, a także zmniejszenie ilości występujących w nich szkodliwych gazów. Najistotniejszą, podstawową rolą układu wydechowego jest jednak zmniejszenie poziomu hałasu wydobywającego się z silnika – odpowiada za to ostatni element układu: tłumik dźwięku.

Wymiana tłumika do motocykla – kiedy to zrobić?

Hałas emitowany przez motocykl może być uciążliwy dla kierowcy oraz otoczenia – sprawia to, że motocykliści powinni przestrzegać nie tylko ograniczeń dotyczących prędkości, ale również głośności wydechu. Przepisy prawne wskazują, że nie może ona przekraczać wartości 94 dB. Zignorowanie tego przepisu wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu – jeśli tłumik motocyklowy w naszym pojeździe nie spełnia swej funkcji w wystarczającym stopniu, należy go wymienić.

Co ważne, podczas okresowego badania technicznego możliwe jest zbadanie głośności tłumika przez diagnostę, jeśli zauważy on jego zbyt głośną pracę. Pomiar wskazujący przekroczenie norm skutkuje odmową przedłużenia ważności przeglądu. Taki wynik wiąże się z koniecznością wymiany tłumika motocyklowego – aż do chwili montażu tłumika pracującego ciszej pojazd nie może poruszać się po drogach publicznych, gdyż jest niezgodny z przepisami technicznymi oraz nie spełnia homologacyjnych wymogów.

Sprawdź tłumiki do motocykla oferowane przez słoweńskiego producenta układów wydechowych z ponad 30-letnim doświadczeniem: https://sklep.abcmotoru.com.pl/producenci/akrapovic.

Uszkodzenia tłumika motocyklowego - objawy

Warto pamiętać, że tłumik motocyklowy narażony jest na uszkodzenia mechaniczne – jego położenie sprawia, że negatywnie wpływa na niego wysoka temperatura i warunki atmosferyczne. Do zużycia tłumika przyczynia się również brud. W wyniku tego może dojść do usterki tłumika do motocykla, co poskutkuje zwiększeniem lub utrudnieniem wypływu spalin. Na początku zauważalne będzie jednak zwiększenie poziomu hałasu. Nie warto zwlekać z wymianą uszkodzonego tłumika motocyklowego, gdyż wpłynie to negatywnie na pracę silnika.

Jak wymienić tłumik w motocyklu?

Wymiana tłumika w motocyklu nie jest trudna, aczkolwiek niezbędne będą do tego odpowiednie narzędzia, cierpliwość oraz odrobina czasu. Montaż jest najprostszy w przypadku tłumików motocyklowych dedykowanych, gdyż wszelkie mocowania są zgodne z montażowymi punktami w jednośladzie. Jeśli jednak tłumik został wyposażony w oprogramowanie wprowadzający zmiany w sterowaniu silnikiem, konieczna będzie wizyta w serwisie.

Należy przy tym zaznaczyć, że nieodpowiednio dobrany tłumik do motocykla zaburza pracę silnika jednośladu oraz przyczynia się do spadku osiągów, zaburzenia przebiegu krzywej momentu obrotowego, jak i prowadzi do wielu innych negatywnych konsekwencji. Wybierając tłumik motocyklowy, zdecydowanie warto poprosić o radę specjalistów ze sklepu motoryzacyjnego.

Tłumik motocyklowy a dB Killer

Do wyciszenia tłumika motocyklowego można wykorzystać również dB Killera, czyli zabójcę decybeli. Element o niewielkich rozmiarach, wyglądem przypominający rurkę, pozwala ograniczyć liczbę decybeli generowanych przez silnik jednośladu. Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na wewnętrzną średnicę wydechu pojazdu, aby być pewnym, że dB Killer jest kompatybilny z naszym motocyklem.

Tłumik do motocykla powinniśmy wymienić, kiedy uległ on uszkodzeniu oraz nie spełnia swej funkcji – niewystarczająco ogranicza hałas wydobywający się z silnika. Co więcej, warto rozważyć wyposażenie naszego pojazdu w dB Killera.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%