› bieżące
14:46 / 22.02.2013

To był prawdziwie zmasowany atak na czerniaka

To był prawdziwie zmasowany atak na czerniaka

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Około czterystu uczniów przeszło ulicami miasta, pokazując, że... mają haka na czerniaka. Dziś bowiem, każdy komu zdrowie miłe, mógł wziąć transparent w dłoń i swoją postawą udowodnić, że mówienie o czerniaku i dbanie o siebie nie jest tematem tabu, wręcz przeciwnie... to lans – jak twierdzą młodzi ludzie. Dzień Hakowicza, zorganizowany przez licealistki z II LO, był kulminacyjnym punktem ogólnopolskiej kampanii "Mam haka na raka". W tym roku kampania poświęcona jest właśnie profilaktyce raka skóry. 

Kilka minut po godz. 10.00 spod Bramy Targowej ruszył wielki marsz ku zdrowej skórze. Wydarzenie to jest o tyle ciekawe, gdyż żadnej innej inicjatywie nie towarzyszyło w Elblągu tak wiele młodych osób. Wśród nich byli gimnazjaliści z Gimnazjum Nr 3, 4, 6, ale i przedstawiciele szkół licealnych i technicznych, w tym: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych, Zespół Szkół Gospodarczych, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. W sumie ok. 400 osób. Pochód, który przeszedł chodnikami przy ulicach: Stary Rynek, Wigilijna, Giermków, w kierunku 12 Lutego, Powstańców Warszawskich i Królewiecką, wzbudzał ogromne zainteresowanie przechodniów. Oni też otrzymywali z rąk młodzieży ulotki z informacją, jak dbać o swoje zdrowie, by czerniakowi nie dać szans.

Metą młodych hakowiczów była szkolna aula II LO, gdzie miał miejsce wykład dr Konrada Szydłowskiego z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu na temat profilaktyki czerniaka, jak również prezentacja i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy transparent i hasło: Oto niektóre z nich: „Nie karm raka”, „Badać skórę to jest lans, czerniakowi nie daj szans”, „Mam broń na raka, więc nie bój się czerniaka”, „Czerniak to jest nasz wróg, rozpraw się z nim bez trwóg”, „Jeśli nie chcesz mieć czerniaka, to nie spiekaj się na raka”, a także: „Szybkie badania, to sposób na tego drania”.

Jury w składzie: Alicja Tomczyk – prezeska Stowarzyszenia Elbląskich Amazonek i dr Konrad Szydłowski - I miejsce przyznało II LO za hasło: "Udanego opalania życzy .. czerniak złośliwy"., II miejsce zajęło hasło Gimnazjum Nr 6: „Mamy haka na raka, szybkie badania to recepta na tego drania”, a tuż za nim na III miejscu znalazł się Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych za transparent z hasłem: „ Badać skórę to jest lans, czerniakowi nie daj szans”.

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 76