› sport
00:43 / 09.06.2019

To był rekordowy „Rowerowy Maj'' w Elblągu (+ zdjęcia)

To był rekordowy „Rowerowy Maj'' w Elblągu (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Czwarta, rekordowa edycja akcji „Rowerowy Maj'' w Elblągu zakończyła się wielkim przejazdem przez miasto, który wystartował o godz. 11.00 z Placu Kazimierza Jagiellończyka. Rowerzyści udali się rowerami na piknik w Bażantarni, który rozpoczął się o godz. 12.00. Tam odbyło się podsumowanie, czyli wręczenie nagród i pucharów dla najaktywniejszych uczestników. 

W tegorocznej akcji wzięło udział 2721 osób z 13 szkół podstawowych oraz jednego przedszkola – przede wszystkim uczniów, ale także pracowników, którzy zbierali punkty dla swoich placówek. Wykonali aż 70 578 przejazdów. To znacznie więcej niż rok temu. Przypomnijmy, że w 2018 r. w akcję zaangażowali się uczniowie reprezentujący zaledwie 4 placówki oświatowe: Szkołę Podstawową nr 6, Szkołę Podstawową nr 18, Szkołę Podstawową nr 14 oraz Szkołę Podstawową Regent. Od pierwszej edycji koordynatorem całego przedsięwzięcia w naszym mieście jest Robert Turlej.

Tegoroczną edycję wsparł Urząd Miejski w Elblągu, który wyasygnował na ten cel 30 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup naklejek, plakatów, książeczek rowerowych oraz nagród.

Po zsumowaniu wyników okazało się, że pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 6. Najbardziej aktywna okazała się klasa IIc z tej placówki. Duża w tym zasługa nauczycielek z tej placówki, a jednoczesnie koordynatorek – Ewy Gołębieckiej oraz Katarzyny Szulc. Należy także wspomnieć o dyrektor SP nr 6 Mirosławie Dańczyszyn, która była przychylna akcji i ją wspierała. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 14 (klasa IIa), a trzecie – Szkoła Podstawowa nr 18 (klasa IIIb). Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Puchar trafił również do Niepublicznego Przedszkola „Bratek'' w Elblągu, które okazało się najlepsze w swojej kategorii (placówek przedszkolnych).

Nagrodę specjalną – rower ufundowany przez Sklep Rowerowy KM Bike – zdobył Igor Mincewicz, uczeń klasy IIb ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu. Jego hasło promujące jazdę rowerem („Chcesz być zdrowy i wesoły, na rowerze gnaj do szkoły'') zdaniem jury było najlepsze spośród 250, które wpłynęły na konkurs

W tym roku w przygotowanie i obsługę wydarzenia zaangażowało się ponad 20 wolontariuszy z Miejskiego Centrum Wolontariatu oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu, którzy m.in. dbali o porządek, ustawienie rowerów, wydawali wodę, obsługiwali punkt z kielbaskami, a po całym wydarzeniu pomogli uporządkować teren.

Akcja „Rowerowy Maj'' została zainicjowana w 2014 roku przez Urząd Miejski w Gdańsku. Z biegiem lat włączały się w nią inne miejsowości. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkół. Zasady są bardzo proste: każdy uczestnik akcji, który w maju dotarł na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najaktywniejsi uczestnicy, klasy i placówki otrzymali atrakcyjne nagrody. W tym roku kampania odbyła się w dniach 6 – 31 maja.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 60