"To jest najważniejsze święto dla policjantów". Za nami festyn policyjny
fot. Piotr Szulc
Dokładnie 96 lat temu, 24 lipca 1919 roku Sejm RP uchwalił ustawę o organizacji Policji Państwowej. Od tamtego czasu w ten dzień obchodzone są w całym kraju uroczystości w związku ze Świętem Policji. Wczoraj, 26 lipca elbląscy policjanci zorganizowali festyn dla mieszkańców miasta.
Punktualnie o godzinie 13:00 w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu odprawiona została msza święta w intencji policjantów oraz ich rodzin. Jak podkreślał Komendant Komedy Miejskiej Policji w Elblągu Marek Osik, msza była naprawdę piękna. Po mszy świętej, o 15:00 na Bulwarze Zygmunta Augusta rozpoczął się policyjny festyn z wieloma atrakcjami dla mieszkańców.
Jak ważne jest to święto dla elbląskiej policji?
To jest najważniejsze święto dla policjantów w całym kraju i my jesteśmy bardzo dumni, że mamy takie święto, że możemy je obchodzić. Ono myślę, że jest bardzo ważne w wymiarze indywidualnym dla policjantów, bo to wtedy otrzymują awanse, otrzymują odznaczenia, nagrody, ale także w takim szerokim dla społeczeństwa, gdzie możemy przez te kilka dni, mieć zupełnie inny kontakt z mieszkańcami Elbląga
– podkreślał insp. Marek Osik, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Na mieszkańców Elbląga na Bulwarze Zygmunta Augusta czekał szereg atrakcji. Zaciekawiły one zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych. W końcu nie codziennie możemy zobaczyć z bliska pojazdy policyjne, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej czy też aresztu śledczego. Zachwyt wzbudzał również pokaz tresury psów służbowych czy ratownictwo w wykonaniu policyjnego wodnego patrolu oraz ratowników WOPR.
W elbląskiej komendzie służy ponad 370 policjantów. Z każdy rokiem zmniejszana jest liczba etatów. Czy jest to spowodowane spadkiem przestępczości w Elblągu, większym poziomem bezpieczeństwa?
Tak utrzymuje komendant główny, który wydał takie zarządzenie w oparciu m.in. o statystyki, ilość przestępstw popełnianych na danych obszarach są naliczenia etatowe dla garnizonu. To są naliczenia na województwo warmińsko-mazurskie, jeżeli województwo oddaje etaty, to tym samym my oddajemy. To nie są naliczenia bezpośrednio na komendy tylko na całe województwo
– podkreśla Komendant elbląskiej policji.
Jak dodawał Marek Osik, nie ma komendanta, który chciałby mieć mniejszą liczbę funkcjonariuszy, że zmniejszanie etatów zawsze będzie miało wpływ. Komendant zauważał, że zadań dla policjantów nie ubywa, a nawet ich przybywa.
Oficjalne obchody policyjnego święta zaplanowane zostały na piątek 31 lipca. W ten dzień w sali kina Światowid odbędzie się uroczysta akademia, podczas której zostaną wręczone nagrody, odznaczenia, a także awanse służbowe dla elbląskich policjantów. W ten szczególny sposób zostanie wyróżnionych 147 funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Policji.
Jak wam się podobał Festyn Policyjny? Zapraszamy do wyrażania swojej opinii i obejrzenia naszej fotorelacji.