› bieżące
14:35 / 01.07.2014

To już pewne. General Electric przejmuje Alstom

To już pewne. General Electric przejmuje Alstom

fot. Konrad Kosacz

To już pewne, że General Electric przejmuje Alstom. Jednogłośną, pozytywną rekomendację dla złożonej przez GE oferty przejęcia energetycznych aktywów francuskiego koncernu wydała Rada Nadzorcza Alstomu. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2015 roku, a jej wartość ma wynieść blisko 12,4 mld euro.

Oferta General Electric uznana została na korzystniejszą pomimo faktu, że konkurencyjna oferta złożona przez konsorcjum Siemensa i Mitsubishi Heavy Industries została podniesiona o 1,2 mld euro, co dało łącznie 8,4 mld euro.

Siemens chciał kupić 100% udziałów sektora Alstomu odpowiedzialnego za turbiny gazowe. Kwota, którą proponował to 4,3 mld euro (w początkowej fazie 3.9 mld euro). Natomiast Mitsubishi chciało przejąć 40% udziałów w dywizji odpowiedzialnej za energetykę jądrową oraz turbiny parowe oraz 40% udziałów w sektorach odpowiedzialnych za elektrownie wodne oraz sieci przesyłowe.

W początkowym projekcie chciano uzyskać po 20% udziałów. Kwota jaką proponowali to 3.9 mld euro ( początkowo: 3,1 mld euro). Początkowo, jak już informowaliśmy francuski rząd był niechętny ofercie General Electric. Zmienił jednak zdanie, po modyfikacji propozycji złożonej oferty przez amerykanów. Początkowo amerykańska grupa chciała przejąć całą część energetyczną Alstomu za 12,35 mld euro.

Nowa oferta zakłada, że General Electric oraz Alstom będą mieć po 50% udziałów w dwóch przedsięwzięciach partycypacyjnych w zakresie sieci przesyłowych oraz energetyki odnawialnej. Z identycznymi udziałami powstanie joint venture związany z energetyką jądrową i konwencjonalną. Tutaj francuski rząd będzie miał prawo weta w kwestiach, które dotyczą technologii jądrowych.

Przedsięwzięcie związane z turbinami Alstomu dla elektrowni atomowych zostanie przeniesione do spółki specjalnego przeznaczenia. Będzie ona w całości kontrolowana przez francuzów. Ponadto GE deklaruje, że w ciągu trzech lat stworzy 1000 nowych miejsc pracy we Francji, a wspólne biznesy energetyczne będą miały swoją siedzibę oraz kadrę zarządzającą nad Sekwaną.

Natomiast Alstom zakupi od General Electric biznes związany z sygnalizacją kolejową. Kwota jaką na to przeznaczą to ok. 602 mln euro. Oba koncerny planują także głębszą współpracę, która dotyczyłaby transportu kolejowego w Stanach Zjednoczonych.

Jak spodziewa się GE w ciągu pięciu lat od sfinalizowania transakcji ma ona generować synergie na poziomie 1,2 mld dolarów rocznie, co spowoduje już w pierwszym roku wzrost zysków koncernu.

źródło: budownictwo.wnp.pl

10
1
oceń tekst 11 głosów 91%

Powiązane artykuły

General Electric przejmie Alstom? Jest taka możliwość

07.05.2014 komentarzy 20

Amerykański koncern General Electric ma w planach przejęcie branży elektrycznej Alstomu. Proponuje za to 12,5 mld euro. Dzień wcześniej złożenie oferty...

Bitwa o Alstom. Firmę przejmie General Electric?

22.06.2014 komentarzy 1

Bitwa na oferty dla francuskiego Alstomu została przesunięta na korzyść General Electric. Jak poinformował francuski minister gospodarki Arnaud Montebourg, choć...