› bieżące
11:59 / 14.02.2013

To już prawie pewne. Podwyżka biletów ZKM od 1 lipca

To już prawie pewne. Podwyżka biletów ZKM od 1 lipca

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej, podczas zbliżającej się sesji Rady, będzie zabiegać o to, by podwyżkę cen biletów ZKM wprowadzić 1 lipca. Powód? Trwające prace budowlane drogi 503, a co za tym idzie prace archeologiczne, które mogą opóźnić wznowienie ruchu tramwajów w okolicy Placu Słowiańskiego.

- Dyskusje nad wprowadzeniem nowych cen biletów od 1 marca br. były prowadzone już dużo wcześniej, zgodnie z harmonogramem prac wykonawstwa drogi 503 i wznowieniem ruchu tramwajów w okolicy Placu Słowiańskiego – tłumaczył podczas wczorajszej konferencji prasowej Antoni Czyżyk, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

- Jednak z uwagi na odkrycia archeologiczne i wznowienie ruchu tramwajów w czerwcu br. harmonogram prac budowlanych w tym rejonie nieznacznie się zmienił – wyjaśniał Antoni Czyżyk.– Zasadne więc będzie przesunięcie terminu wprowadzenia podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej na 1 lipca. Propozycja uchwały będzie omawiana od dziś w komisjach problemowych Rady Miejskiej. Ostateczny kształt projektu uchwały poznamy 19 lutego podczas sesji Rady Miejskiej.  

Papierowe bilety tylko do końca roku?

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale prawdopodobnie jeszcze w tym roku Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu rozpocznie proces wycofywania papierowych biletów jednorazowych. - Dokładna data nie została jeszcze ustalona – informuje Michał Górecki,  specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej ZKM w Elblągu . Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień. - Przewidujemy okres przejściowy podczas którego każdy będzie mógł wykorzystać swój zapas papierowych biletów – przekonuje. W tym czasie planujemy również przeprowadzić intensywną kampanię informacyjną związaną z Elbląską Kartą Miejską – zaznacza Michał Górecki. Zresztą coraz większa liczba pasażerów już korzysta z EKM i  Elektronicznej Portmonetki, która pozwala m. in. na korzystanie z promocji na jednorazowe przejazdy komunikacją miejską – zauważa rzecznik.

EKM również dla przyjezdnych

Z myślą o osobach przyjezdnych ZKM udostępnił również EKM na okaziciela - są one dostępne w punktach obsługi klienta bez konieczności składania wniosku  - konieczne jest tylko wniesienie kaucji 10 zł. - Jeżeli zwrócimy EKM na okaziciela - kaucja również zostanie zwrócona. Dzięki temu, praktycznie wszyscy pasażerowie mają możliwość korzystania z tańszych, jednorazowych biletów elektronicznych i promocji – tłumaczy rzecznik. - Bez względu na to, ile razy w ciągu roku korzystamy z EKM - środki z elektronicznej portmonetki nie tracą "ważności". Jeden z takich punktów znajduje się na Placu Dworcowym - jest świetna lokalizacja dla osób przyjezdnych. 

Osoby przyjezdne lub sporadycznie korzystające z komunikacji miejskiej również mogą posiadać imienną Elbląską Kartę Miejską. W tej chwili, w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2,  karty wydawane są od ręki.  

Czy Elbląska Karta Miejska całkowicie wyprze bilety jednorazowe? 

Osoby, które na co dzień nie korzystają z komunikacji miejskiej, a jeżdżą „od przypadku do przypadku”, nadal będą mogły zakupić bilet u kierowcy. - Od ponad roku ma on formę paragonu z bileterki i nie ma potrzeby go kasować – przypomina rzecznik Michał Górecki. 

Wygodnie, bo przez telefon

Tak jak obecnie, bilety komunikacji miejskiej (a także bilety parkingowe Strefy Płatnego Parkowania) będą dostępne przez telefon komórkowy - jest to możliwe dzięki systemowi moBILET (więcej na stronie www.mobilet.pl). 

Poniżej przedstawiamy proponowane ceny biletów po podwyżce w Strefie I i II:

  Strefa I Strefa II
Nazwa biletu bilet normalny bilet ulgowy bilet normalny bilet ulgowy
Bilet jednorazowy 3,00 zł 1,50 zł 4,20 zł 2,10 zł
Bilet grupowy zakupiony u kierowcy 2,80 zł / os. 1,40 zł / os. 4,00 zł / os. 2,00 zł / os.
Bilet 1-godzinny zakupiony u kierowcy 3,40 zł 1,70 zł - -
Bilet jednorazowy, rodzinny, weekendowy zakupiony u kierowcy 1,60 zł - -
Bilet jednorazowy na linii nocnej 3,20 zł 1,60 zł - -
Bilet jednodniowy zakupiony u kierowcy 13,00 zł 6,50 zł - -
1
3
oceń tekst 4 głosów 25%