To koniec nieuczciwych handlarzy samochodów?
fot. Konrad Kosacz
Elblążanie są znani z zamiłowania do samochodów i szeroko pojętej motoryzacji. Komisów samochodowych u nas dostatek, a handlarzy jeszcze więcej. Trudno zliczyć wszystkie sytuacje, w których kupujący zostali oszukani w sprawie chociażby przebiegu danego pojazdu. Teraz proceder ten ma się zdecydowanie zmniejszyć.
Media ogólnopolskie obiegła informacja o dwóch nowych stronach internetowych. Pierwsza z nich wydaje się spóźniona przynajmniej kilka lat względem krajów zachodnich lecz zgodnie z przysłowiem „lepiej późno, niż wcale”. Mowa o witrynie www.historiapojazdu.gov.pl. Na niej bez żadnych opłat możemy sprawdzić historię samochodu, który chcemy kupić. Informacje na stronę dostarcza Centralna Ewidencja Pojazdów, więc możemy być pewni, że są one prawdziwe.
Na stronie po wpisaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji dowiemy się czy samochód, który chcemy kupić posiada aktualne ubezpieczenie OC, ważne badanie techniczne (oraz czy wcześniej terminowo je przechodził), stan licznika, który odnotował diagnosta podczas ostatniego badania, dane pojazdu (moc silnika, rodzaj paliwa), liczbę właścicieli pojazdu (osoba prywatna/firma lub organizacja) oraz czy nie został oznaczony jako kradziony. Z takim kompletem informacji jesteśmy o wiele bardziej spokojniejsi kupując auto używane. A skoro jest to usługa całkowicie bezpłatna grzechem by było z niej nie skorzystać.
Druga strona natomiast przyda się szczególnie rodzicom, którzy wysyłają swe pociechy na zbliżające się wakacyjne wyjazdy. Witryna www.bezpiecznyautobus.gov.pl, podobnie jak poprzednia witryna, pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić czy dany pojazd ma badanie techniczne czy też ubezpieczenie OC. Będziemy również bogatsi o dane techniczne pojazdu (liczba miejsc, masa pojazdu) oraz o informacje czy sprawdzany autobus nie figuruje jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Policja przestrzega jednak, że takie sprawdzenie nie zastąpi dokładnej kontroli. Warto najpierw sprawdzić przewoźnika w Internecie, a następnie i tak umówić się z policją na kontrolę pojazdu tuż przed wyjazdem.
Wszystko wskazuje na to, że życie nieuczciwych handlarzy oraz właścicieli firm transportowych, które mają w swojej flocie niesprawne pojazdy skutecznie zostało uprzykrzone. I dobrze – w końcu wszystkie te działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Opr. na podst. wp.pl, onet.pl, msw.gov.pl.