› poradnik
07:25 / 02.05.2018

To najbardziej znienawidzona przez elblążan czynność...Jak sobie z nią lepiej radzić?

To najbardziej znienawidzona przez elblążan czynność...Jak sobie z nią lepiej radzić?

Pytani przez nas eblążanie starali się odpowiedzieć na pytanie, które domowe obowiązki ciążą na nich najbardziej. Innymi słowy: których czynności wykonywanych w domu najbardziej nie lubią, w związku z czym bardzo chętnie przekazaliby je do wykonania komuś innemu. Mogli przy tym wybrać kilka nielubianych czynności. Czy wiecie, na co najchętniej wskazywali?

Na czele zestawienia najbardziej nielubianych przez mieszkańców Ebląga prac domowych jest... prasowanie. Okazuje się, że nie lubi go ponad 50 procent ankietowanych przez nas elblążan. Na drugim miejscu, prawie ex aequo, znalazło się mycie naczyń.

Co powoduje taką niechęć? Prawdopodobnie jedną z przyczyn jest nieznajomość technik prasowania i to, że nie zawsze wychodzi nam ta czynność tak, jak powinna i zdarza się, że pomimo wysiłków, efekt końcowy jest daleki od oczekiwań.

Podamy dzisiaj kilka pomocnych podpowiedzi. Nie twierdzimy, że dzięki ich zastosowaniu elblążanie polubia prasowanie, ale jest szansa, że będą to robić lepiej. 

1. Niektórzy nabrali złego nawyku i próbują odświeżyc brudne ubrania przeprasowując je na szybko. Nie czyńcie tak. Gorące żalazko spowoduje, że zabrudzenia na tkaninie ulegną utrwaleniu i później będzie znacznie trudniej je usunąć podczas prania.  

2. Nie rozpoczynajcie prasowania przed tym, jak żelazko na parę się nagrzeje. Gdy nie będzie jeszcze odpowiednio gorące, zakamieniona woda może skapnąć na ubranie, pozostawiając przy tym brązowe ślady. 

3. Do żelazka warto używać wody destylowanej, inaczej jest szansa, że w jego  środku szybko zagości kamień, który zapcha otwory do spryskiwania.

4. W jaki sposób skutecznie wyprasować sztywne tkaniny? Pomoże nam w tym samodzielnie przygotowany płyn do spryskiwania. W tym celu powinniśmy wymieszać wodę destylowaną z niewielką ilością płynu do płukania tkanin oraz kilkoma łyżeczkami octu winnego. To wszystko wlewamy do butelki ze spryskiwaczem, po czym tak sporządzoną mieszanką spryskujemy tkaninę przed prasowaniem. 

5. W jaki sposób wyprasować bardzo pogniecione ubrania? Pomoże nam w tym samodzielne przygotowanie spejcalnego płynu do spryskiwania.  Mieszamy w spryskiwaczu roztwór octu z wodą w proporcji 3 do 1, po czym zwilżamy nim ubrania przygotowane do prasowania. Następnie powinniśmy je rozwiesić, aby wyschły, po czym przystępujemy do właściwego prasowania. Aby skutecznie wyprasować oporne na prasowanie tkaniny zalecamy także, w miarę finansowanych możliwosci, zakupienie żelazka z generatorem pary, które sprawdzi się w rozprasowywaniu trudnych do wyprostowania fragmentów tkaniny. 

6. W jaki sposób wyprasować koszulę? Po pierwsze prasujemy zawsze po lewej stronie. Dlaczego? Po pierwsze nawet prawidłowo dobrana temperatura nie gwarantuje, że materiał nie zacznie się świecić. Po drugie redukujemy w ten sposób ryzyko zabrudzenia materiału przez niekontrolowany wyrzut kamienia przez żelazko (nawet jeśli nastąpi - po lewej stronie nie będzie to tak widoczne).

Prasowanie koszuli zaczynamy od kołnierzyka, do prasowania którego powinniśmy przyłożyć największą uwagę. W końcu jest to element, który jest a wysokości wzorku, w związku z czym od razu rzuca się w oczy. Płasko rozłożony kołnierzyk prasujemy najpierw strony wewnętrznej - od brzegów do środka.  Pamiętajmy, żeby nie prasować kołnierzyka złożonego. Następnie prasujemy zewnętrzną stronę w podobny sposób. Następnie przechodzimy do prasowania "barków". Do rozłożenia materiału koszuli znajdującego się na wysokości naszych barków idalnie nadaje się węższy koniec deski do prasowania. Następnie przechodzimy do mankietów. Podobnie jak w przypadku kołnierzyka, prasujemy je najpierw od strony wewnętrznej, po czym od zewnątrz. Później prasujemy kolejne elementy koszuli. 

7. Garnitury, marynarki, generalnie wszystkie ubrania eleganckie wymagają innej techniki prasowania. Nie wolno w sposób zwyczajny prasować ich żelazkiem, bo może to spowodować błyszczenie się tkaniny. Powinniśmy użyć innej techniki. Żelazko należy przykładać i odrywać. W prasowaniu tego typu ubrań pomoże kawałek gazy lub bawełnianej ściereczki. Zmoczmy je w wodzie, po czym dobrze wykręćmy. Nastepnie połóżmy tak przygotowaną część na fragmencie ubrania, który chcemy wyprasować. Rozgrzane żelazko przykładajmy do gazy lub ściereczki, aż odda wilgoć. Następnie prasujemy w taki sam sposób kolejny fragment, aż do skutku

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%