› bieżące
13:17 / 15.09.2017

To ostatni czas, by głosować na Wzgórze Katedralne we Fromborku, jako najpiękniejszy zamek w Polsce

To ostatni czas, by głosować na Wzgórze Katedralne we Fromborku, jako najpiękniejszy zamek w Polsce

fot. Marcin Mongiałło

Dzisiaj (15 września) kończy się rozpoczęte 1 września na portalu polska.travel głosowanie na najpiękniejszy zamek w Polsce. Wśród 16 obiektów wyłonionych w etapach regionalnych znalazło się także Wzgórze Katedralne we Fromborku.

By oddać głos wystarczy kliknąć na link http://bit.ly/Frombork-GLOSUJ i zaznaczyć odpowiedź „Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku”.

Fromborska świątynia ma charakter ufortyfikowanej gotyckiej katedry. Jak podaje portal Zamki Polskie: "Całe założenie ma kształt nieregularnego prostokąta z kilkoma budynkami umieszczonymi przy wysokich 10-metrowych murach obwodowych zwieńczonych blankami. Jedynie katedra nie przylega do murów, przez co od północy powstał obszar międzymurza. Ogółem można się tu doliczyć aż 8 wież i baszt . Wspaniale prezentuje się główna brama od południa z dwiema basztami i drewnianym mostem przy którym widać relikty barbakanu rozebranego w XIX wieku. Po lewej czyli w narożniku płd.-zach. znajduje się najwyższa bo 40-metrowa wieża Radziejowskiego. Powstała ona na murach wielkiej bastei o grubości murów dochodzących do 7 metrów. Druga brama znajduje się od strony zachodniej, gdzie na murach widać ganki strażnicze, na które niestety nie ma wejścia".

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%