› imprezy
12:28 / 18.01.2013

Top Doc Film: Strażnicy Wolności. Rzecz o Jerzym Giedroyciu i ks. Józefie Tischnerze

Top Doc Film: Strażnicy Wolności. Rzecz o Jerzym Giedroyciu i ks. Józefie Tischnerze

W poniedziałek, 21 stycznia, kino „Światowid” zaprasza na kolejne spotkanie z polskim filmem dokumentalnym w ramach cyklu TOP DOC FILM. Będzie można zobaczyć dwa doskonałe dokumenty o Jerzym Giedroyciu i Józefie Tischnerze.

Podczas dziewiątej odsłony cyklu, tym razem pod tytułem „Strażnicy wolności”, zobaczymy tradycyjnie wycinek Polskiej Kroniki Filmowej oraz dwa filmy dokumentalne. Autorem zarówno „Ostatniej rozmowy”, jak i „Tak się toczy moja myśl” jest Ignacy Szczepański, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Bohaterem pierwszego z nich jest Jerzy Giedroyc, wybitny polityk i publicysta emigracyjny, założyciel i wieloletni redaktor paryskiej "Kultury". Zdjęcia do filmu zostały nakręcone w 2000 roku w Maisons Laffitte w Paryżu na kilka tygodni przed jego śmiercią. Prezentowane nagranie jest ostatnią tego typu wypowiedzią Jerzego Giedroycia.

Drugi film przedstawia życie i przesłanie filozoficzne Józefa Tischnera – człowieka, który zwykł mawiać, że „wiara w wolność sprowadza na ziemię wolność, a wiara w fatum sprowadza na ziemię fatum".

„TOP DOC FILM: Strażnicy wolności” w poniedziałek, 21 stycznia o godz. 19.00 w kinie „Światowid”. Cena biletu: 10 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie:  http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

Źródło: Edyta Jasiukiewicz
CSE "Światowid"

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%