› zapowiedzi
10:30 / 16.11.2012

TOP DOC FILM: Wspomnienie komunizmu

TOP DOC FILM: Wspomnienie komunizmu

fot. Konrad Kosacz

Kolejny poniedziałkowy wieczór z TOP DOC FILM. 11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: "My jesteśmy dziećmi komunistów." Usłyszeli wrzask :"Tylko żydokomunę nam tu przysyłają."

 

„Tonia i  jej dzieci” Marcela Łozińskiego to film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców. Z kolei „Rozwód po albańsku” Adeli Peewej to film o rodzinach rozdzielonych przez komunistyczne władze. Oba filmy pokażemy podczas najbliższego spotkania z Top Doc Film.

Tonia i jej dzieci

Rok 1949. Wrocław. Tonia, matka dwójki dzieci, przedwojenna komunistka, zostaje aresztowana i skazana wyrokiem sądu na 5 i pół roku więzienia za współpracę z wywiadem amerykańskim. Od tej pory jej dzieci znajdują się pod opieką państwa, dorastając w kolejnych domach dziecka. Werka i Marcel płacą wysoką cenę za poglądy i życiowe ideały swoich rodziców. Naznaczeni i napiętnowani przez życie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Dziś Werka i Marcel mający już prawie po siedemdziesiąt lat, opowiadają o tych bolesnych  i trudnych przeżyciach z dzieciństwa. Obraz pełen wzruszeń i emocji.

reżyseria: Marcel Łoziński
scenariusz: Marcel Łoziński
gatunek: dokumentalny
produkcja: Polska
czas: 57 min

Rozwód po albańsku

Historia trzech rodzin, które założyli Albańczycy ożenieni z cudzoziemkami, w okresie rządów Envera Hodży. Wśród tych kobiet jest Polka, Barbara Orgocka i dwie Rosjanki: Wala Hodża i Elena Çami. W 1961 r., kiedy doszło do zerwania stosunków dyplomatycznych Albanii z ZSRR, w życiu rodzin zaczął się najbardziej dramatyczny okres. Albańczycy zostali zmuszeni przez władze do rozwodu z cudzoziemkami, które oskarżano o szpiegostwo. Niektóre z kobiet wraz z dziećmi opuściły Albanię. Te, które zostały, podzieliły los swoich mężów, trafiając do więzień i obozów pracy. Jeden z Albańczyków przedstawionych przez Peewą został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na 25 lat więzienia.

reżyseria: Adela Peewa
scenariusz: Adela Peewa
gatunek: dokumentalny
produkcja: Bułgaria
czas: 67 min

„TOP DOC FILM: Wspomnienie komunizmu” w poniedziałek, 19 listopada o godz. 19.00 w kinie „Światowid”. Cena biletu: 10 zł. Rezerwacje: (55) 55 611 20 68/76 lub na stronie http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%