› poradnik
01:39 / 13.06.2019

Trądzik, czyli najczęstsza choroba dermatologiczna. Jak z nią skutecznie walczyć?

Trądzik, czyli najczęstsza choroba dermatologiczna. Jak z nią skutecznie walczyć?

Trądzik jest powszechnie utożsamiany z problemem dotykającym wyłącznie nastolatków. Faktycznie, na zmiany trądzikowe narzeka nawet 85% chłopców i 80% dziewcząt, jednak tę chorobę dermatologiczną obserwuje się również u około 8% populacji między 35. a 44. rokiem życia. Trądzik może mieć różne postaci, ale efekt zawsze jest ten sam: kompleksy, nieestetyczny wygląd, frustracja. Nie dziwi zatem, że każda osoba borykająca się z tym problemem szuka skutecznego rozwiązania. Czy takie istnieje?

Trądzik to efekt nie tylko burzy hormonalnej

Skóra trądzikowa jest typowym skutkiem nadaktywności gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum. W efekcie na cerze, ale też innych partiach ciała, pojawiają się nieestetyczne zmiany w postaci pryszczy oraz zaskórników.

Warto wiedzieć!

Trądzik zdecydowanie najczęściej i w największym zakresie dotyka skóry w strefie T, czyli na twarzy. Można go jednak zaobserwować także na plecach, ramionach, szyi, nogach, w uszach.

Główną „grupą ryzyka” wystąpienia trądziku są ludzie młodzi, znajdujący się w okresie dojrzewania. Rozregulowana gospodarka hormonalna powoduje nadmierną produkcję łoju, co objawia się nie tylko skórą trądzikową, ale także przetłuszczoną. Podkreślmy jednak, że z różnymi postaciami trądziku mogą się zmagać również osoby dojrzałe.

Poza kwestiami hormonalnymi, innymi przyczynami trądziku są:

  • Stres
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (np. nadmiernie przesuszających cerę)
  • Niewłaściwa dieta
  • Czynniki genetyczne
  • Predyspozycje skórne (tzw. skóra tłusta)
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA
  • Stosowanie używek, zwłaszcza palenie papierosów

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia nasilenia trądziku oraz tego, w jakim wieku pojawiła się ta choroba dermatologiczna. W przypadku nastolatków z reguły wystarczy staranna pielęgnacja cery odpowiednimi kosmetykami nawilżającymi i oczyszczającymi, a także stosowanie zdrowej diety wzbogaconej suplementami.

Jeśli jednak trądzik ma charakter przewlekły i towarzyszy osobie dojrzałej, a żadne specyfiki apteczne nie przynoszą poprawy, należy skonsultować się z dermatologiem w celu zdiagnozowania np. trądziku różowatego. Lekarz dobierze kurację w zależności od stanu skóry pacjenta i przyczyny problemu.

Naturalne suplementy diety na trądzik?

Walka z trądzikiem nie jest prosta, ale swoje szanse można znacząco zwiększyć sięgając po suplementy diety, których zadaniem jest wyregulowanie procesu produkcji łoju oraz przyspieszanie gojenia się zmian trądzikowych. Jednym z najciekawszych specyfików tego typu dostępnych na polskim rynku jest Nonacne. To w pełni naturalny suplement diety o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Nonacne zawiera między innymi ekstrakt z kolcorośla lekarskiego (wzmacnia filtrację kłębuszkową, wspomaga procesy usuwania toksyn z organizmu), ekstrakt z koniczyny łąkowej (ogranicza wydzielanie łoju, reguluje gospodarkę hormonalną) czy ekstrakt z pestek winogron (działa przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo). Więcej o tym cieszącym się coraz większą popularnością suplemencie diety można przeczytać na stronie produktu https://byc-zdrowym.pl/nonacne-opinie-cena-sklad/

Niezależnie od przyjmowania suplementu diety, należy również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej. Najważniejsze jest nawilżanie cery, niestosowanie kosmetyków o agresywnym składzie (działających przesuszająco, zawierających detergenty i alkohol) oraz – to szczególnie ważne – niewyciskanie pryszczy oraz wągrów.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%