› bieżące
08:51 / 01.08.2018

Trądziku nie obchodzi ile masz lat

Trądziku nie obchodzi ile masz lat

Wbrew powszechnej opinii trądzik nie wybiera, nie wie, ile masz lat i kiedy przestać atakować. Jest wiele rodzajów trądziku i niestety niektórym minie wraz z wiekiem, a niektórym pojawi się w późniejszym okresie. Przyczyny jego pojawiania się i znikania są bardzo różne. Jak więc rozróżniać trądzik i jak skutecznie się go pozbyć?

Dlaczego pojawia się trądzik?

Można wymienić tu wiele czynników sprzyjających pojawianiu się trądziku oraz zaostrzaniu jego objawów. Przede wszystkim mają tu znaczenie uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice mieli tego rodzaju dolegliwości skórne, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i my je będziemy mieli, warto więc być na to przygotowanym. Druga przyczyną jest oczywiście zwiększona aktywność hormonalna u nastolatków co powoduje zbytnie wydzielanie sebum, zatykanie gruczołów łojowych i tworzenie się stanów zapalnych oraz grudek.

Niekiedy przyczyną powstania zmian trądzikowych jest też proces komedogenezy, czyli nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych przez co również dochodzi do ich zatkania. Łój nie ma drogi ujścia z mieszka włosowego co stanowi podstawę do pojawiania się stanów zapalnych. Zbierający się martwy naskórek prowadzi do powiększania się porów skóry. Proces ten może być niewidoczny na początku, później pojawiają się tak zwane mikro zaskórniki.

Na zaostrzanie objawów trądziku mają też wpływ bakterie (tlenowe i beztlenowe) a także drożdże, które codziennie nieświadomie przenosimy na skórę. Zwykle poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku jak telefony, słuchawki czy własne dłonie. Dotykając różnych powierzchni przenosimy na rękach wiele patogenów, którymi następnie zupełnie bezwiednie infekujemy twarz. Wystarczy, że mamy delikatny stan zapalny a przez ten niewielki uraz w skórze bakterie i grzyby mogą bardzo łatwo wnikać.

Trądzik pospolity

Pospolity, czyli ten, który dotyka głownie nastolatków. Burza hormonów buzująca w organizmie powoduje, że część reakcji fizycznych w ciele dorastających dzieci jest zachwiana. I to bardzo. Począwszy os tego, że zmienia się głos, dziewczynkom rosną piersi, a wszystkim pojawia się jeszcze dodatkowe owłosienie. Na twarzy, plecach a nawet klatce piersiowej zaczynają pojawiać się czerwone zaognione krosty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ich nie dotykach, nie drapać i nie wyciskać oraz poczekać aż same się zagoją. Ale jak to wytrzymać? Niektórym niestety po trądziku pozostają również nieestetyczne blizny i plamy. Należy więc działać, póki zmiany nie są zbyt rozległe i kontrolować to co dzieje się na ciele.

Trądzik pospolity dotyczy osób w młodym wieku, przy czym cierpi na tę przypadłość nawet 80% dzieci. Około 15% z nich doświadcza tak zwanej ostrej postaci trądziku, kiedy zmiany są mocno zaognione i pozostawiają głębokie blizny. Największe natężenie objawów pojawia się między 14 a 17 rokiem życia, później powinien się wyciszać. Jednak w ostatnim czasie coraz starsze osoby doświadczają nawrotów trądziku lub jego pierwszych objawów.

Walka z trądzikiem

Trądzik jest trudny do wyleczenia. Podstawowym mitem jest to, że minie z czasem. I o ile sprawdza się to niekiedy przy trądziku młodzieńczym o tyle przy wersji dorosłych już nie jest tak łatwo. W aptece dostępne bez recepty są na przykład maści i żele Skinoren. Zawiera kwas azelainowy, który hamuje rozwój czopów łojowych a także działa antybakteryjnie. Stosowany regularnie przez kilka miesięcy potrafi dać bardzo dobre rezultaty zarówno przy trądziku młodzieńczym jak i tym dorosłych. Potwierdzono również jego skuteczność w leczeniu trądziku różowatego.Poznaj zalety Skinorenu na stronie http://www.skinoren.pl/.

Trądzik u dorosłych

Trądzik u dorosłych za to nie ma zazwyczaj podłoża hormonalnego. Jest on bardziej związany ze stresem, rogowaceniem naskórka czy z nieodpowiednią dietą. Grupa dorosłych zmagających się z trądzikiem stale rośnie. Jeszcze w czasach naszych rodziców czy babć było dość rzadkim zjawiskiem, aby osoba po 30-tym roku życia doświadczała stanów zapalnych na twarzy, jednak dziś to dość powszechny widok i rosnący problem.

Tabletki antykoncepcyjne sprawdzają się u kobiet jedynie w trakcie kuracji, po odstawieniu problem z krostami wraca. Pierwszym czynnikiem, który wskazują dermatolodzy, jest silny stres. Nasila on wydzielanie androgenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za zwiększoną produkcję łoju. Dodatkowo nieodpowiednia higiena, zbyt delikatne lub właśnie zbyt intensywne mycie skóry nasila produkcję łoju, gdyż skóra chce się chronić.

Nagły wzrost poziomu androgenów może być wywołany także przez skoki insuliny. Te pojawiają się, kiedy w naszej diecie przeważają produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli bogate w cukry proste. W tej grupie znajdują się nie tylko słodycze, ale i białe pieczywo, makarony czy wszystkie fastfoody. Szybko się trawią, dostarczają błyskawicznie energii, trzustka dostaje informację o nagłym skoku cukru a w odpowiedzi produkuje znaczne ilości insuliny. Ta z kolei w dużych ilościach aktywuje produkcję androgenów, a one powodują łojotok. Łój zatyka pory skóry, a pod czopami tworzą się stany zapalne.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%