› policja
11:42 / 05.12.2012

Trafił do szpitala po zażyciu dopalaczy. Policja ostrzega przez szkodliwymi substancjami

Trafił do szpitala po zażyciu dopalaczy. Policja ostrzega przez szkodliwymi substancjami

Wczoraj, 4 grudnia, do Szpitala Miejskiego w Elblągu trafił 16-letni chłopak z podejrzeniem zatrucia środkami odurzającymi. Policjanci ustalili, że były to dopalacze, które palił wspólnie z kolegą. To już kolejna ofiara chemicznego handlu substancjami „nie do spożycia”. Jednak młodzież nadal się nabiera, że są to środki odurzające, które nietrudno kupić w sklepie z tzw. zapachami.

Młodzież kupuje dopalacze, myśląc że to narkotyki lub inne substancje odurzające. Policjanci przebadali zabezpieczone środki w jednym z elbląskich sklepów. Wyniki badań nie potwierdziły nawet śladowych ilości substancji odurzających.

- Nastolatki kupują „dopalacze” po to, by zaimponować rówieśnikom – mówi jeden z policjantów kryminalnych. - Na tym właśnie bazują ci, którzy sprzedają takie produkty. Moim zdaniem równie dobrze można zacząć palić proszek do prania, nabić fajkę zmieloną kostką do toalety lub po prostu napić się benzyny. Efekt będzie ten sam - osoba wyląduje w szpitalu.

Walka z dopalaczami to nie tyle walka ze sprzedawanymi środkami, a raczej z głupotą kupujących. 16-latek, który palił te substancje trafił do szpitala, jak określił lekarz, w stanie średnio ciężkim. Został znaleziony wczoraj około godziny 14.00 za garażami przy ulicy Próchnika w Elblągu. Podobne zdarzenie miało miejsce 7 listopada br. Wówczas 15-letni chłopiec wziął tzw. „Rozmarynowy Ogród”, kupiony w jednym ze sklepów na terenie Elbląga. On również był hospitalizowany.

Pod koniec sierpnia i września br. funkcjonariusze weszli do jednego z elbląskich sklepów, który oferował kadzidła i różnego rodzaju inne specyfiki zapachowe. Zabezpieczony towar był poddany analizie laboratoryjnej. Wyniki wskazały, że nie zawierał substancji zabronionych. Jednak młodzież często takie specyfiki, które mimo wyraźnego napisu na opakowaniu – nie do spożycia, kupuje i próbuje wprowadzić do organizmu między innymi poprzez palenie. Pod koniec września br. z podobnymi objawami zatrucia trafił do szpitala 23-latek z Elbląga. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, jednak do dziś ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego. Tego typu sprawy, wspólnie z Policją bada również SANEPID.

Jakub Sawicki
KMP Elbląg

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%