› bieżące
11:20 / 20.06.2012

Tramwaj "Stanisław Wójcicki" wyjechał na trasę

Tramwaj

fot. UM Elbląg

20 czerwca z zajezdni tramwajowej przy ulicy Browarnej wyruszył pierwszy elbląski tramwaj, który otrzymał imię swojego patrona. Zielony tramwaj nr 401 zyskał oficjalnie nazwę "Stanisław Wójcicki". W uroczystym odsłonięciu napisu wziął udział sam patron, Honorowy Obywatel Elbląga 96-letni Stanisław Wójcicki.

Stanisław Wójcicki urodził się 13 maja 1916 r. w Starachowicach. Honorowym Obywatelem Elbląga jest od 30 czerwca 1992 r. Do Elbląga przybył jako ochotnik i członek Morskiej Grupy Operacyjnej 24 marca 1945 roku. W naszym mieście zajął się zabezpieczaniem urządzeń portowych. Tworzył straż przemysłową w Zajeździe Mechanicznym w byłym zakładzie Schichau'a. W sierpniu 1945 r. był jedną z trzech osób podpisujących protokół przejęcia firmy od Rosjan. Był również szefem straży przemysłowej oraz zakładowej straży pożarnej. Gdy w lipcu 1949 r. w hali nr 20 Zakładów Mechanicznych wybuchł pożar, wraz z 20 pracownikami został wtrącony przez UB do więzienia i oskarżony o współpracę z francuskim wywiadem. Po dwóch latach został wypuszczony ze względu na brak dowodów. Po zwolnieniu podjął pracę w Zakładach Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę. Dziś jest jedynym żyjącym członkiem organizacji, stawiającej podwaliny pod współczesny Elbląg.

Poza napisami na burcie, w środku tramwaju nr 401 zostały zamieszczone specjalne ramki, gdzie każdy pasażer może przeczytać podstawowe informacje o patronie. W podobny sposób oznakowane zostaną pozostałe elbląskie „ogórki”.  Do końca czerwca  piątka tramwajów otrzyma stosowne napisy i ramki z informacjami o wybranych we wcześniejszym głosowaniu patronach. Są nimi jeszcze: Gottlob Ferdynand Schichau, Włodzimierz Sierzputowski, Aleksandra Gabrysiak, Czesław Klimuszko i Józef Karpiński.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%