TRANSTERYTORIA - międzynarodowa wystawa w Galeri EL
fot. nadesłane
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na międzynarodową wystawę „Transterytoria”, której wernisaż odbędzie się 23 stycznia 2014 r. o godz. 18. W wystawie biorą udział pedagodzy czterech wyższych uczelni artystycznych z Polski, Słowacji i z Czech: Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, Wydziału Sztuk Pięknych Politechniki w Brnie i Wydziału Sztuk Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie.
Artyści, uczestnicy projektu są zawodowo związani z trzema zaprzyjaźnionymi uczelniami, pomiędzy którymi istnieją silne związki - wymiana pedagogów i studentów w ramach programu Erasmus, wymiana wystaw, wykładów, wspólnych plenerów i sympozjów (dotyczy to szczególnie artystów związanych z pracowniami rzeźby). Akademie to obecnie uczelnie, gdzie na wielu kierunkach wykładają wybitni twórcy i znaczące osobowości. Jeżeli analizujemy propozycje i dokonania poszczególnych szkół na wystawach twórczości ich pedagogów i studentów, to widoczne stają się indywidualne cechy charakterystyczne dla każdej z nich, pewien terytorialny charakter kształcenia.
Z drugiej strony, dzięki prawie nieograniczonemu dostępowi do informacji, aktywnemu angażowaniu inter i multimedialnych technologii buduje się jakieś ponadregionalne i ponadnarodowe universum. Prezentując projekt artystyczny trzech uczelni o tak silnych wzajemnych kontaktach ciekawi jesteśmy na ile w oczach odbiorcy czytelny jest fakt istnienia transterytorium – czegoś odczuwalnie wspólnego. Za pomocą tak skonstruowanego projektu artystycznego stawiamy sobie, my, jego autorzy następujące pytania, na które jak sądzimy odpowie wspólnie organizowana przestrzeń, którą wspólnie stworzymy w Galerii EL w Elblągu. Czy ujawniają się w czytelny sposób jakieś wspólne tematy – punkty odniesienia artystów biorących udział w wystawie. Jeśli nie, to czy istnieją jakieś wspólne obszary zainteresowań artystów?
Jesteśmy bardzo ciekawi i jest to dla nas działanie o charakterze eksperymentu, czy pomimo indywidualnych odrębności i różnic pewnych narodowych znaczeń, kodów i nawyków oraz odmiennych sposobów edukacji w akademiach, znajdziemy jakąś, może nawet nie do końca zarysowaną „wspólność”. Na ile ogólna sytuacja artystów w sztuce jest transterytorialna? Na ile bliska jest mentalność i sposób analizowania sztuki artystów obszaru wyszehradzkiego?
Jako ciekawostka, przypomina mi się w tym miejscu dziś już trochę „księżycowa” propozycja Zbigniewa Brzezińskiego z okresu transformacji (czyli z przed ćwierć wieku) o pewnym rodzaju federacji Polski i ówczesnej Czechosłowacji na mapie ówczesnej Europy, wtedy w Polsce szeroko dyskutowana i analizowana. Dzisiaj na tej mapie widzimy cztery miasta i artystów w nich pracujących i prezentujemy ich w Galerii EL w Elblągu z Bratysławy, Ostrawy, Brna i Łodzi. Czy budują oni jakieś transterytoria przepływu wspólnego przepływu odczuwania i rozumienia współczesności?
Kuratorzy wystawy: prof. Marek Wagner, ad. Bogdan Wajberg, mgr Agnieszka Mikołajczyk
Uczestnicy wystawy: Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi: Agata Bielska (sztuka video, performance), Beata Marcinkowska (obiekty), Agnieszka Mikołajczyk (obiekty), Krzysztof Rynkiewicz (sztuka video), Jolanta Wagner (rysunek), Marek Wagner (obiekty, instalacje) Bogdan Wajberg (rzeźby)
Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Bratysławie Patrik Kovačovský (obiekty rzeźbiarskie, instalacje)
Wydział Sztuk Pięknych Politechniki w Brnie Mikyta Svätopluk (fotografia, grafika)
Wydział Sztuk Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie Jaroslav Koléšek (rzeźba), Jiří Surůvka (artysta nowych mediów)
Organizatorzy: Centrum Sztuki Galeria EL, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Vysoka Škola Výtvarných Umení v Bratyslave, Faculta Výtvarných Umení, Vysokého učení technického v Brně, Faculta Umění Ostravska Univerziteta v Ostravě.
Wystawa czynna do 2 marca 2014 r.