Trend i szyk? Oświetlenie schodowe led
Technologie led pozostają ostatnimi czasy najczęściej wybieranymi przez konsumentów rozwiązaniami z zakresu oświetlenia wnętrz. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają one nie tylko doskonałym parametrom technicznym, wykorzystaniu surowców przyjaznych dla środowiska i w efektywny sposób wykorzystujących energię elektryczną, ale też korzystnemu stosunkowi jakości ich wykonania do ceny oraz łatwej dostępności.
Z ostatnią z wymienionych cech wiąże się kolejna, której w żadnym wypadku nie można pominąć. Mianowicie – produkty oświetleniowe led, w tym także elementy wykorzystywane przy projektowaniu i wykonywaniu oświetlenia schodowego led, dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych, różnego rodzaju oprawach oraz elementach, które pozwalają dopasować je do pomieszczenia, w którym mają zostać zastosowane. Bogate i ciekawe wzornictwo umożliwia znalezienie poszukiwanych przez siebie produktów nawet przez najbardziej wymagających konsumentów.
W ofercie każdego w zasadzie producenta lub dystrybutora sprzętu wykorzystującego technologie led znaleźć można wiele lamp i opraw o różnorakim zastosowaniu. Dzięki temu bez problemu dobierzemy osprzęt oświetleniowy do przygotowanego przez nas projektu aranżacji wnętrza – niezależnie czy poszukiwać będziemy jedynie punktowych źródeł światła, mających zostać wykorzystanych przy typowym oświetleniu pomieszczenia, czy też produktów wykorzystywanych przy skomplikowanych instalacjach oświetleniowych, takich jak na przykład systemy wykorzystywane do oświetlenia schodowego led. Oferowane przez poszczególnych dystrybutorów produkty różnią się od siebie znacznie kolorystyką, materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji, a także wzornictwem i stylistyką, co pozwala nabywcom wybrać tego rodzaju rozwiązania, które pasować będą stylem do pozostałych elementów wyposażenia wnętrz.
Największą popularnością na przestrzeni ostatnich kilku lat cieszą się produkty wykonane w minimalistycznym stylu, nawiązujących do skandynawskiego minimalizmu, znajdującego swoje źródło w projektach duńskich i szwedzkich projektantów sztuki użytkowej, tworzących w drugiej połowie XX wieku. Nawiązują do nich lampy oraz oprawy oświetleniowe o prostych formach i kształtach, przy których produkcji wykorzystane zostały takie surowce jak aluminium czy drewno lub też materiały z tworzyw sztucznych mające je imitować. Najczęściej wybierane przez konsumentów oprawy wykonane są ze szczotkowanego lub polerowanego aluminium. Materiał ten, bardzo często wykorzystywany przy produkcji elementów oświetleniowych, cechuje się nie tylko interesującym wyglądem oraz stylistyką, ale też posiada cechy fizyczne i chemiczne sprawiające, że doskonale sprawdza się w jako materiał wykorzystywany do produkcji poszczególnych elementów instalacjach ledowych. Innym, często spotykanym surowcem wykorzystywanym przy produkcji lamp lub opraw oświetleniowych jest szkło akrylowe (nazywane często plexi, pleksi) – przezroczyste tworzywo sztuczne, składające się w głównej mierze z polimerów. Swoją popularność zawdzięcza ono stosunkowo niskiej cenie oraz atrakcyjnemu wyglądowi.