› zdrowie i uroda
11:58 / 27.06.2012

Truskawka. Mały owoc o wielkich możliwościach

Truskawka. Mały owoc o wielkich możliwościach

Cieszą nas kuszącym wyglądem, ale i słodkim smakiem i niesamowitym zapachem. Co ważniejsze, są smaczną i zdrową zapowiedzią lata. Mowa oczywiście o truskawkach, na które czekamy niemal cały rok, po to, by nasycić się nimi właśnie teraz. Dla tych, którzy je uwielbiają podajemy jak na tacy, garść informacji, dlaczego warto jeść te sezonowe owoce oraz co cennego dla naszej urody zawierają.

Właściwości smakowe i zdrowotne
Wyborny smak truskawek sprawia, że są składnikiem wielu deserów. Dodawane są do ciast, owocowych sałatek, koktajli… Dla mnie najsmaczniejszym i najprostszym deserem są po prostu truskawki ze śmietaną. Truskawki możemy również przetworzyć na wiele sposób. Zamrażamy je, aby w czasie smutnej zimy ożywić nasze zmysły. Gotujemy na kompot, który świetny jest do spożycia na zimno i gorąco. Jak również robimy z nich dżemy, bo taka konfitura domowej roboty nie może równać się tej sklepowej.
 
Niewątpliwą zaletą truskawek jest to, że delektując się ich wybornym smakiem, dostarczamy organizmowi cennych składników, przede wszystkim witaminy C, której posiadają więcej niż cytryna czy grejpfrut. Oprócz tego, truskawki są bogate w minerały. 100 g truskawek dostarcza organizmowi 60 mg wit. C, pewną ilość witamin z grupy B, a także potasu, wapnia i fosforu, który wzmacnia kości i zęby, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm. Ze względu na wysoką zawartość żelaza są również ważnym składnikiem kobiecej diety. Chronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają odświeżająco na cerę i włosy. Są poza tym wielkim sprzymierzeńcem w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi, a także obniżają kwasowość moczu i z tego powodu poleca się je przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze.
Truskawki, cebula i czosnek posiadają w swoim składzie ten sam, wyjątkowo cenny składnik : fitocydy. Są to związki o właściwościach bakteriobójczych, bardzo istotne np. podczas leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.
 
Oprócz tego, truskawki zawierają miedź, cynk, jod oraz krzemu, a także pektyny - rodzaj błonnika pokarmowego pobudzający pracę jelit, kwasy organiczne regulujące przemianę materii i przyspieszające trawienie. 
Truskawki odznaczają się jeszcze jedną zaletą. Są niskokaloryczne. 100 g truskawek dostarcza tylko 30 kalorii. Zawierają 90 % wody co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Działają lekko napotnie i moczopędnie, dobrze oddziaływają na gruczoły dokrewne i tonizują układ nerwowy. Całkiem sporo jak na taki mały, niepozorny owoc. Ale to jeszcze nie wszystko. Działanie lecznicze mają również liście i korzenie tej rośliny.
 
Truskawkowe antidotum
Już nasze babcie i prababcie wiedziały, że napary z liści truskawek można stosować przy niedokrwistości, kamicy żółciowej, szkorbucie i anemii, a medycyna oficjalna potwierdziła rzeczywiste działanie tych specyfików. Zewnętrznie, rozgniecione owoce i sok stosuje się w przypadkach zaniedbanej egzemy, przeciw piegom, plamom i wągrom. Świeże i nagrzane liście przykłada się do ran i wrzodów. Herbatkę z liści i kwiatów truskawki zaleca się przy przeziębieniach.
 
Jedzenie truskawek można polecać wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Nawet cukrzycy świetnie je znoszą, ponieważ zawierają one łatwo przyswajalne cukry - glukozę i fruktozę. Truskawek powinny unikać tylko osoby uczulone na nie, ale to zdarza się rzadko. Objawami alergii pokarmowej na truskawki najczęściej są różnego rodzaju pokrzywki a także bolesne biegunki. Truskawek nie powinny także jadać osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany, bowiem owoce te zwierają duże ich ilości.
 
Truskawki dla urody
Wyciągi z truskawek w kosmetykach działają odżywczo, bakteriobójczo i ściągająco. Wchodzą w skład środków kosmetycznych używanych do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się. Truskawka to idealny owoc do maseczek domowej roboty. Ze względu na dużą zawartość witaminy C flawonów i flawonoidów w owocach, truskawki są cennym składnikiem preparatów likwidujących przebarwienia skóry. Wykorzystywane są do produkcji preparatów, do opalania się jako naturalne blokery promieni UVA i UVB. Piękny aromat truskawek kojarzony z początkiem lata jest w często używany jako kompozycja zapachowa wielu kosmetyków.
 
W kosmetyce wykorzystuje się również olej otrzymany z orzeszków truskawki Fragaria ananassa. Produkt ten jest cennym źródłem antyoksydantów i gamma-tokoferolu, kwasu linolowego, alfa-linolenowego i kwasu oleinowego. Miejscowa aplikacja oleju z truskawek uzupełnia braki niezbędnych kwasów tłuszczowych skóry. Olej z orzeszków truskawki stosowany jest w pielęgnacji skóry suchej uszkodzonej i dojrzałej.
 
Napar z liści truskawek
 
Składniki:
  • Liście truskawek 15 szt.
  • Woda 100 ml
Surowiec zalewamy wrzącą wodą. Odstawiamy pod przykryciem na 10 min, a następnie przecedzamy. Stosujemy przy niedokrwistości, kamicy żółciowej, szkorbucie i anemii. Naparem można także płukać gardło kilka razy dziennie.
 
Maseczka przeciwzmarszczkowa z truskawek 
 
Składniki:
  • Dojrzałe truskawki 100 g
  • Olej sojowy 15,0 ml
 
Truskawki należy rozgnieć na papkę i połączyć z olejem. Nałożyć na twarz na ok. 20 minut, a następnie zmyć letnią, przegotowaną wodą.
 
Maseczka rozświetlająca z truskawek
 
Składniki:
  • Dojrzałe truskawki 100 g
  • Jogurt naturalny 15 ml
  • Sok z cytryny 2,5 łyżeczki
 
Wszystkie składniki należy rozdrobnić i zmieszać razem, a następnie nanieść na twarz. Po ok. 10 minutach umyć twarz chłodną wodą.
 
Warto wiedzieć
 
Truskawki dojrzewające w słońcu są słodsze, smaczniejsze i mają więcej wit. C. Intensywniejsza barwa oznacza więcej wit. C. Jaśniejsze mają jej mniej, ale też wolniej ją tracą podczas przetwarzania. Owoce należy myć szybko na sicie, osączyć i dopiero wtedy oberwać szypułki. Można też wrzucić je do miski z wodą i szybko opłukać. Do usuwania szypułek i rozdrabniania używać narzędzi z plastiku, nie metalowych, a jeśli już to z nierdzewnej stali. Najzdrowiej jeść świeże, nie przechowywać zbyt długo, bo pod wpływem światła tracą witaminy. Zaś podczas przetwarzania owoce należy wrzucać na wrzątek i krótko gotować. Długie gotowanie i przetrzymywanie w wodzie zmniejsza ich wartość odżywczą.
 
4
0
oceń tekst 4 głosów 100%