Trwa budowa nowego gmachu sądu. Protestów już nie ma
fot. Bartłomiej Ryś
Na bieżąco staramy się śledzić postępy prac na budowie nowego gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka. Ta inwestycja budziła i budzi nadal wiele kontrowersji, szczególnie wśród mieszkańców okolicznych bloków mieszkalnych. Jak teraz wygląda plac budowy?
Prace przy działce obok ul. Płk. Dąbka, tam gdzie ma powstać nowoczesny wieżowiec Sądu Okręgowego, zaczęły się od budowy parkingu dla mieszkańców okolicznych bloków. Pracownicy budowlani układali potężne płyty na zapleczu placu budowy nowego gmachu sądu. Ma to związek z tym, że plac budowy powiększy się i zajmie obecny parking. Zmieniła się także lokalizacja wjazdu na parking i osiedle. Wjazd od ul. Płk. Dąbka został zamknięty, a zmotoryzowani mieszkańcy mogą dojechać na parking od strony CSE Światowid.
Warto przypomnieć, że ta inwestycja Ministerstwa Sprawiedliwości budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród mieszkańców okolicznych bloków mieszkalnych. Obawiają się oni zbyt dużego ruchu samochodowego pod ich blokami, tłoku parkujących aut oraz zacienienia mieszkań przez 11-piętrowy obiekt. Protesty popierają władze Spółdzielni Sielanka.
Protestujących rozumie też prezydent Jerzy Wilk, jednak jak sam przyznaje, władze miasta nie mają żadnych możliwości powstrzymania tej inwestycji.
Wykonawcą projektu jest firma Skanska odpowiedzialna za realizację projektu rozbudowy Szkół Muzycznych w Elblągu.
- Aktualnie wydziały Sądów: Rejonowego i Okręgowego w Elblągu zlokalizowane są w trzech różnych miejscach. Po zakończeniu inwestycji, w nowej siedzibie znajdować się będą wszystkie wydziały poza karnymi. Zakres umowy obejmuje przede wszystkim realizację prac związanych z budową obiektu sądu wraz z instalacjami, przyłączami oraz infrastrukturą techniczną – wyjaśnia Małgorzata Jacyno, menadżer projektu, Skanska.
Nowy budynek ma mieć powierzchnię 8,8 tys. metrów kwadratowych, sprawy będą się toczyć w 18 salach w sądzie rejonowym oraz 11 w sądzie okręgowym. Będzie też pomieszczenie dla osób konwojowanych przez policję z aresztów śledczych. W 10-piętrowym budynku zainstalowane zostaną 3 windy, w tym dwie dla petentów. Nowością będą wydzielone strefy dla pracowników i sędziów, niedostępne dla osób z zewnątrz. Budowa sądu ma trwać 48 miesięcy.
Powiązane artykuły
Budowa sądu toczy się niemrawo. Powodem podmokły grunt
31.03.2014 komentarzy 8
Ten problem był już znany na poziomie projektowania – mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu, sędzia Dorota Zientara. Faktem jest, że prace...