› zdrowie i uroda
09:26 / 11.10.2012

Trwa Żółty Tydzień. Nie ryzykuj – zaszczep się!

Trwa Żółty Tydzień. Nie ryzykuj – zaszczep się!

W tym roku jesienna edycja Żółtego Tygodnia rozpoczęła się 8 i potrwa do 19 października. To już XXV ogólnopolska akcja, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. Do punktów szczepień na terenie całego kraju zapraszamy osoby, które rozpoczęły cykl szczepień wiosną. Do podjęcia profilaktyki zachęcamy szczególnie osoby dotychczas niezaszczepione. Adresy punktów szczepień w Elblągu biorących udział w akcji znajdują się poniżej.

Komu zagraża wirusowe zapalenie wątroby?
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi 1,2,3. Ważną rolę odgrywa wiedza na temat choroby, świadomość, w jaki sposób można jej uniknąć oraz przekonanie o zaletach skorzystania ze szczepień, które długotrwale zabezpieczą i uodpornią organizm.
 
WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody.
 
Stuprocentowej gwarancji ochrony przed zachorowaniem nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia może dojść poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą lub spożycie jej w postaci lodu w drinku. Najskuteczniejszą formą profilaktyki WZW typu A są szczepienia ochronne.
 
Szczepienie przeciwko WZW typu A jest szczególnie zalecane:
 • osobom podróżującym do krajów z umiarkowanym lub wysokim ryzykiem zachorowania;
 • pracownikom służby zdrowia;
 • pracownikom zakładów oczyszczania miasta;
 • osobom związanym z produkcją oraz dystrybucją żywności;
 • pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby;
 • hemofilikom;
 • mężczyznom homoseksualnym.
W przypadku WZW B szczepieniu powinny poddać się osoby:
 • mające kontakt z chorymi i nosicielami HBV;
 • przewlekle chorzy, w tym na cukrzycę i schorzenia nerek oraz wątroby;
 • mające niedobór odporności, w tym zakażeni HIV;
 • przygotowywane do zabiegów w krążeniu pozaustrojowym;stosujący dożylne środki odurzające;
 • mający w przeszłości lub obecnie wielu partnerów seksualnych;osoby zawodowo narażone na zakażenie wirusem;
 • osoby odbywające wyrok w zakładach karnych
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób, niezwykle zaraźliwa. HIV jest stukrotnie mniej zaraźliwy od wirusa wszczepiennego zapalenia wątroby typu B. Każda osoba, która ma zaplanowany zabieg, który narusza ciągłość powłok skórnych powinna być zabezpieczona przeciwko WZW typu B.
 
Do zakażenia WZW B wystarczy zaledwie kropla krwi, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HBV.
 
Poniżej podajemy adresy punktów szczepień znajdujące się na terenie Elbląga
 
NZOZ POZ ZATORZE 
ul. LOTNICZA 51   
82-300   ELBLĄG 
Telefon:  (55) 233 65 74 
 
NZPOZ JAŚMINOWA 
ul. ROBOTNICZA 79   
82-300   ELBLĄG 
Telefon:  (55)234 04 49 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%