› bieżące
13:11 / 15.11.2013

Trzy wystawy na siódmą edycję

Trzy wystawy na siódmą edycję

fot. Harijs Zimitis

Dla miłośników sztuk wizualnych organizatorzy Międzynarodowych Spotkań Artystycznych przygotowali trzy wystawy – można je będzie oglądać od najbliższego piątku, 22 listopada na I i II piętrze „Światowida” oraz w Galerii Nobilis. Wstęp wolny.

Ciekawym elbląskim akcentem podczas tegorocznej edycji MSA będzie wernisaż prac powstałych podczas Międzynarodowego Pleneru IMPRESJE. Plener odbył się w ostatnich dniach sierpnia w urokliwym Janowie pod Elblągiem – międzynarodowe grono artystów malowało, rzeźbiło, lepiło, pisało, nagrywało i fotografowało, a efekty będzie można zobaczyć na wystawie. Wernisaż wystawy, na której obecni będą autorzy prac, odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 18.00.

- Autorów było szesnastu i każdy miał już dorobek artystyczny. Byli uczestnicy, którzy przyjeżdżają od lat – Danuta Węgiel, Andrzej Szwemiński, Jan Miłoszewski, Zbigniew Szmurło czy Wojciech Sęczawa. Byli również artyści, którzy pojawili się u nas po raz pierwszy i w kolejnych latach chcą tworzyć w Janowie. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, na plenerze obecni byli uczestnicy z Armenii, a po raz pierwszy gościli tu artyści z Kazachstanu – opowiada Teresa Miłoszewska, organizator Pleneru i Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Inspiracją do tworzenia prac był niezwykle malowniczy Pałac w Janowie, a walorami miejsca - bliskość Kanału Elbląskiego, którego część przebiega przez największy w Polsce rezerwat ptactwa wodnego, czyli Jezioro Drużno. Niezwykłe prace, które powstały podczas pleneru będzie można zobaczyć w Galerii Nobilis podczas wernisażu i później do 5 grudnia.

Na I piętrze CSE „Światowid” będą wyeksponowane niezwykłe fotografie – efekt warsztatów fotograficznych SZTUKA BEZ BARIER, które prowadzili: Tadeusz Czerniawski (fotografia) oraz Mieczysław Szewłoga (film).

Na wystawie prezentowane są prace 12 uczestników warsztatów, przeprowadzonych przez Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie. Autorzy zdjęć to: Olgierd Koczorowski, Arkadiusz Bazak, Katarzyna Stąpór, Przemysław Zacharkiewicz, Aldona Ratajczak, Agata Kaczmarczyk, Dariusz Kosztowny, Łukasz Gryczyński, Celina Puźniak, Stanisław Pazur, Mariusz Zemlik, Adam Sapritonow.

Zaś na II piętrze można oglądać prace, które zostały nadesłane na Ogólnopolski Konkurs Kompozycje. Są to prace graficzne wykonane w różnych technikach, m.in. wklęsłodruku, akwatinty, akwaforty, intaglio, suchej igły, odprysku oraz druku wypukłego. Ich tematem jest kompozycja. Na wystawie znalazły się prace najciekawsze i nagrodzone w konkursie.

Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 5 grudnia. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne odbędą się w dniach 20 – 23 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Pełny program imprezy dostępny tu: http://msa.swiatowid.elblag.pl/.

Patronat Honorowy nad 7. Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi objął Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Edukacja - priorytet Edukacja kulturalna, środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miejskiego oraz własnych.

Głównym Partnerem imprezy jest Grupa Lotos S.A. Sponsorem – FLSmidth MAAG Gear.

Patroni medialni: Magazyn Integracja, Portal dla osób z niepełnosprawnością www.niepelnosprawni.pl, Razem z Tobą, Platforma Kultury, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Portal Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska.

Edyta Bugowska

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%