› region
13:00 / 08.04.2016

Tunel pod Martwą Wisłą gotowy. Pojedziemy nim już w maju?

Tunel pod Martwą Wisłą gotowy. Pojedziemy nim już w maju?

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Już w grudniu ubiegłego roku wspominaliśmy o tunelu pod Martą Wisłą w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaznaczył, że oddanie tej inwestycji poprawi skomunikowanie z Elblągiem i Warszawą. Niewykluczone, że zostanie on oddany do użytku już w maju – właśnie trwają odbiory budowlane.

Jest to inwestycja wyjątkowa: jest to pierwszy wykonany w Polsce tunel wykonany pod wodą metodą TBM (Tunnel Boring Machine). Mówiąc prościej – inwestor wpuścił „kreta”. I to całkiem niemałego – maszyna miała długość 90 metrów oraz średnicę 12 metrów. Było to jedno z największych tego typu urządzeń na świecie.

Jak pisaliśmy w grudniu:

Inwestycja o wartości przekraczającej 1 mld zł oddana zostanie do użytku w kwietniu 2016 roku. Przez najbliższe cztery miesiące wykonawca – firma OHL – wykona pozostałe prace instalacyjne, rozruch i test systemów oraz zajmie się odbiorami. Ma czas na to do 21 kwietnia. Do tego czasu wykorzystanych zostanie w sumie 25 tys. metrów sześciennych betonu, 4,3 tys. ton stali oraz położonych zostanie prawie 200 km różnego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej i technicznej.

Inwestycja ta jest niezwykle ważna dla nas, elblążan.

Tunel jest ważny dla wszystkich, którzy wjeżdżają do Gdańska od strony Elbląga, Warszawy, czy Łodzi (autostrada A1). Dzięki temu uda się między innymi wyeliminować ruch samochodów ciężarowych ze śródmieścia – mówił Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

Tunel jest praktycznie gotowy i niewykluczone, że pojedziemy nim już w maju. Trwają odbiory budowlane – termin uruchomienia tunelu zależy od ich zakończenia.

Zobaczcie najnowsze zdjęcia TUTAJ.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%