› bieżące
12:34 / 25.01.2013

Turyści będą zwiedzać elbląską starówkę z komórką w ręku

Turyści będą zwiedzać elbląską starówkę z komórką w ręku

fot. archiwum elblag.net

Urzędnicy przygotowują nowy produkt turystyczny Elbląga. Będzie nim tzw. Ścieżka Piekarczyka – specjalnie oznakowana trasa wiodąca uliczkami starówki, którą turyści przemierzać będą za pomocą telefonu komórkowego. Elbląski Magistrat dokonał właśnie wyboru firmy, która przygotuje aplikację na urządzenia mobilne. Dzięki niej możliwe będzie poznanie bogatej historii Starego Miasta.

- Produkt będzie adresowany do turystów oraz mieszkańców naszego miasta i z założenia swoim zasięgiem obejmować będzie teren Starego Miasta. Projekt ten obejmuje również przygotowanie aplikacji na urządzenia mobilne – informuje Łukasz Mierzejewski z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Elblągu, który zajmuje się przygotowaniem projektu.

Na czym będzie polegał projekt? Na ulicach elbląskiej starówki wyznaczona zostanie tzw. Ścieżka Piekarczyka z wyznaczonymi punktami do zwiedzania, w których znajdować się będą tablice informacyjne. Zawierać one będą m.in. zdjęcia historyczne, opisy najciekawszych zabytków oraz QR-kody, dzięki którym możliwe będzie pobranie na telefon komórkowy specjalnej aplikacji.

Turysta po jej uruchomieniu, otrzyma mapę z trasą do przejścia oraz kolejnymi punktami, które będzie zaliczał. Po przyjściu do danego punktu, na smartfonie pojawi się m.in. opis miejsca i galeria zdjęć. Podczas wędrówki po trasie, na mapie będą widoczne inne ciekawe miejsca i obiekty. Aplikacja, która służyć będzie za wirtualnego przewodnika po Starym Mieście, działać będzie w czterech wersjach językowych: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Będzie również posiadała funkcję lektora w języku polskim.

Urząd Miejski wyłonił właśnie firmę, która zajmie się przygotowaniem aplikacji mobilnej „Ścieżki Piekarczyka” na platformę iOS oraz Android. Aplikacja zostanie zamieszczona w Google Play i App Store. Za pomocą QR-kodu będzie ją można bezpłatnie pobrać na smartfona. Jej wykonawca, spółka Edytor z Olsztyna, będzie miała czas na jej stworzenie do 20 marca 2013 r.

Szczegóły dotyczące trasy i atrakcji z nią związanych, przedstawione zostaną podczas konferencji prasowej, którą Urząd Miejski planuje zorganizować przed sezonem urlopowym. Planowany termin uruchomienia Ścieżki Piekarczyka to czerwiec 2013 r.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%