› biznes
07:02 / 05.02.2019

Tutaj mieszkania są najdroższe w Polsce. W Elblągu też coraz drożej. Czy nasze ceny są atrakcyjne?

Tutaj mieszkania są najdroższe w Polsce. W Elblągu też coraz drożej. Czy nasze ceny są atrakcyjne?

Najwyższe ceny mieszkań w Polsce można spotkać nie tak daleko Elbląga. Od lat w ścisłej czołówce miast z najwyższą średnią ceną nieruchomości mieszkaniowych jest Sopot. Wyprzedza on w tym zestawieniu zarówno Warszawę, Wrocław, jak też Kraków. Według opublikowanego kilka lat temu (w 2016 r.) zestawienia GUS-u dotyczącego średnich kosztów zakupu lokalu w Polsce średnia cena mieszkania w Sopocie wynosiła 8862 zł za metr kwadratowy. W ścisłej czołówce pod tym względem były (i prawdopdoobnie są w dalszym ciągu) również Gdańsk i Gdynia.  Jak w tym kontekście wygląda cena mieszkań w naszym mieście? 

Choć wydawać się to może nieprawdopodobne jeszcze około 6 lat temu można było kupić mieszkanie w centrum Elbląga (do remontu, stare budownictwo, piec) za cenę poniżej 1 tys zł za m2 (sic!). Piszący te słowa sam był świadkiem takiej transakcji. Liczące około 60 m2 mieszkanie przy ul. Zagonowej znalazło nabywcę za niecałe 60 tys zł. Trochę większe mieszkanie na tej samej ulicy (po remoncie, ogrzewanie gazowe lub piec – do wyboru) zostało wówczas wystawione na sprzedaż za około 80 tys. zł. Takie ceny przeszły już do historii. Obecnie w porównywalnej cenie można zakupić liczący zaledwie 13 m2 lokal użytkowy przy ul. Grochowskiej. Dzisiaj nierzadko zdarza się, że koszt zakupu mieszkania znajdującego się we Fromborku czy też w Młynarach wynosi około... 3 tys zł za m2.

Ceny najtańszych mieszkań w Elblągu, które udało nam się znaleźć na popularnym internetowym serwisie nieruchomości wynosiły odpowiednio: 

  • 1 pokój, 38,10 m² (centrum, centralne ogrzewanie, do remontu) – 129 tys. zł (3 386 zł/m ²)
  • 2 pokoje, 35,66 m² (centralne ogrzewanie, do remontu, blok, IV piętro) – 130 tys. zł (3 646 zł/m²)
  • 1 pokój, 38,10 zł m² (centrum, kamienica) –  135 tys. zł (3 543 zł/m²)
  • 2 pokoje, 37,60 m² (obrzeża Elbląga, blok) –  117 tys. zł (3 112 zł/m²).

W tym kontekście stosunkowo dobrze prezentują się ceny mieszkań w Sopocie, który – trzeba przyznać – jest nieporównywalnie bardziej atrakcyjny do Elbląga (bliskość morza, położenie w sercu Trójmiasta). Najtańsza oferta cenowa w tym mieście, którą udało nam się znaleźć (cena za metr kwadratowy) opiewa na kwotę 6 749 zł/m² (kawalerka, 1 pokój, 44,30 m², w kamienicy położonej niedaleko plaży). Koszt zakupu tego mieszkania to 299 tys. zł. 

Jeśli dodamy do tego, że nowe, 2-pokojowe mieszkanie w Gdańsku o powierzchni 36,45 m² kupimy już za 211 tys. zł (5 789 zł/m²), to można mieć poważne wątpliwości co do atrakcyjności cenowej elbląskiego rynku nieruchomości. 

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czy uważacie, że ceny mieszkań w Elblągu są w dalszym ciągu atrakcyjne, porównując je choćby do cen, które można spotkać w Trójmieście?

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%