Twoje światła mogą zapewnić bezpieczeństwo na drodze (+foto)
fot. Amadeusz Żołdak
W całej Polsce trwa kampania skierowana do kierujących pojazdami pod hasłem "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". W okresie jesienno-zimowym prawidłowe funkcjonowanie oświetlenia pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ zmieniają się warunki i aura, które mają ogromny wpływ na widoczność na drodze. W związku z tym policjanci w całym kraju, również w Elblągu, zwracają uwagę na to, jak ważne jest oświetlenie pojazdu.
W związku z tym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz ze wszystkimi komendami wojewódzkimi policji przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, operatora komunikatora Yanosik oraz blisko 12 stacji diagnostycznych na terenie całego kraju rozpoczęło kampanię, której głównym celem zwrócenie uwagi na zagrożenia spowodowane ograniczoną widocznością na drodze poprzez nieprawidłowe oświetlenie pojazdu. Akcja trwa także w Elblągu.
- Do 21 grudnia będą prowadzone działania skierowane m.in. na oświetlenie pojazdów, na wykorzystywanie tych świateł i ewentualne techniczne braki jeżeli chodzi o oświetlenie pojazdów - wyjaśnia podkom. Tomasz Krawcewicz - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Wszelkie uchybienia ze strony kierowców będą na miejscu oceniane przez policjantów. W sytuacji, kiedy nie będzie potrzeby zatrzymywania dowodu rejestracyjnego, bo będą światła wymagały tylko ewentualnej korekty ustawienia, będą tacy kierowcy informowani o tym, że stacja znajdująca się przy ulicy Ogólnej 1e w Elblągu i stacja w Jegłowniku będą za darmo wykonywały tę korektę. To będzie w dniach 10 i 17 grudnia - w soboty. Natomiast jeżeli będą poważniejsze uchybienia, no to oczywiście policjanci będą zatrzymywali dowód rejestracyjny - jeżeli będzie to zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym, bądź porządkowi w ruchu drogowym, no i oczywiście w innych sytuacjach związanych z poruszaniem się pojazdem niesprawnym technicznie.
W naszym regionie kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej kontroli świateł. Jedną ze stacji, która sprawdzi auta, będzie Mechanika Pojazdowa Kołtun (ul. Ogólna 1e) mieszcząca się w Elblągu, a drugą FHU Bartosz Pokrzyński Mechanika Pojazdowa SKP (ul. Szkolna 15) z Jegłownika.
- Te dwie staje są zrzeszone z Instytutem Transportu Samochodowego i to ITS wskazał nam te stacje. W całym województwie jest oczywiście więcej stacji, ale mówimy o lokalnym wykazie stacji - argumentował podkom. Krawcewicz.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą nieprawidłowe oświetlenie pojazdu?
- Nieprawidłowe ustawienie świateł pogarsza widoczność dla kierującego, który kieruje pojazdem, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla innych użytkowników drogi, którzy nadjeżdżają z przeciwka. W sytuacji, kiedy te światła są nieprawidłowo ustawione, grozi to oślepieniem kierującego z przeciwnego kierunku - przestrzegał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.
- Ludzie bardzo często sami wymieniają żarówki, źle je ustawią i to wpływa na to, że światło jest źle ustawione - wyjaśniał współwłaściciel Stacji Kontroli Pojazdów przy ul. Ogólnej Mariusz Kołtun. - Przystąpiliśmy do akcji "Bezpieczne światła", która trwa przez trzy najbliższe soboty grudnia, czyli jedna już była, a jeszcze przez dwie kolejne soboty można się zgłosić. Całkowicie za darmo. Normalnie taka usługa kosztuje u nas 7 zł, czyli jak są dwie to 14 zł za regulację.
Przez najbliższe tygodnie funkcjonariusze będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Policjanci będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.
W grudniu ubiegłego roku zginęło w Polsce 171 pieszych, czyli prawie 7-krotnie więcej niż w maju (25 osób). W związku z tym, to wcześnie zapadający zmrok i pogorszenie widoczności były czynnikami determinującymi podwyższone ryzyko zaistnienia wypadku. Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.
Organizatorami kampanii są: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, natomiast partnerzy kampanii to: Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, około 200 stacji kontroli pojazdów w całym kraju, operator komunikatora Yanosik - firma Neptis S.A.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.