› bieżące
15:29 / 11.09.2012

Tydzień atrakcji dla zmotoryzowanych i nie tylko

Tydzień atrakcji dla zmotoryzowanych i nie tylko

fot. UM Elbląg

22 września upłynie w Elblągu pod znakiem ekologii. Tego dnia bowiem obchodzić będziemy Europejski Dzień bez Samochodu oraz finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przewidziano wiele atrakcji m.in. otwarcie kontrapasa dla rowerzystów na ul. Wspólnej, rowerowy przejazd przez miasto z Prezydentem Elbląga oraz Zielony Festyn na Placu Jagiellończyka.

„Europejski Dzień bez Samochodu” obchodzony będzie w Elblągu już po raz dwunasty. Hasło tegorocznej kampanii to: „Zostań ekojeźdźcem. Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”. Od 16 do 22 września w naszym mieśćie trwać będzie również „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”, poświęcony edukacji i promocji transportu publicznego i poruszaniu się rowerem. Jest to kampania, która ma na celu zmianę zachowań kierowców dot. racjonalnego korzystania z samochodów osobowych, a także zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze i spacerów. Bardzo ważne jest zapewnienie mieszkańcom miast dobrej infrastruktury, która umożliwiłaby udogodnienia związane z podróżowaniem, tj. bus pasy, parkingi park&ride, drogi rowerowe, chodniki z podjazdami dla niepełnosprawnych, wygodne autobusy, tramwaje.

Elbląskie działania podczas ETZT 2012

Niedziela 16.09 – ERGOnomiczna wycieczka rowerowa # 3.
Środa 19.09 – Otwarcie kontrapasa dla rowerzystów na ul. Wspólnej.
Czwartek 20.09 – Elbląski  Foto Alleycat.
Piątek 21.09 – Rowerowy piątek, czyli rowerem do pracy, szkoły, po zakupy.  
Sobota 22.09 – EDbS. Rowerowy przejazd przez miasto z Prezydentem Elbląga. Nowe stojaki rowerowe (pokaz prawidłowego parkowania, jak dobrze przypiąć rower, najlepsze zapięcia rowerowe).
Sobota 22.09 – impreza „Europejski Dzień bez Samochodu w Elblągu” oraz „Sprzątanie Świata” –
godz. 11.00 – początek imprezy na Placu Kazimierza Jagiellończyka, formowanie kolumny rowerowej i przejazd ulicami: Nowowiejską, Górnośląską, Agrykola, Chrobrego, Marymoncką, Kościuszki, Królewiecką, Fromborską, Ogólną, Jana Pawła II, Kwiatkowskiego, Mazurską, Odrodzenia, Płk. Dąbka, Teatralną.
godz. 12.30  - przyjazd na Plac Kazimierza Jagiellończyka - konkurencje dla rowerzystów, pokazy.
godz. 11.15-14.00 – Zielony Festyn na Placu Kazimierza  Jagiellończyka (podsumowanie Tygodnia Zrównoważonego Transportu, konkursy, quizy, pokazy i zabawy związane z proekologicznym sposobem życia, pogłębianiem wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska, zachęcanie do aktywnego dbania o nasze środowisko naturalne i kondycję fizyczną, prezentacje form aktywności oraz działań promujących turystykę rowerową i użytkowanie roweru jako środka transportu w mieście). Promocja wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju oraz idei i haseł związanych ze zrównoważonym transportem i korzystaniem z komunikacji zbiorowej).    
godz. 14.00 – Zakończenie imprezy.

Dodatkowe atrakcje:
1.  Przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2012) sklepy rowerowe Neksus (ul. Mickiewicza 23) i KM Bike (ul. Grunwaldzka 2) za okazany skasowany bilet komunikacji miejskiej lub kartę EKM będą udzielały rabatu przy zakupie.
2. Darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu w Europejskim Dniu Bez Samochodu 22.09.2012 r.
3. Przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2012)  artykuły informacyjne na temat zmian w Kodeksie Drogowym dotyczących ruchu rowerowego opracowywane są we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Elblągu
4. Zarząd Komunikacji Miejskiej funduje 5 imiennych Elbląskich Kart Miejskich (EKM) z biletami 30 dniowymi. Nagrody dostępne na Zielonym Festynie w dniu 22.09.2012 r. na Placu Jagiellończyka.
5. Rowerowa Kawiarenka w tramwaju PESA (,,ogórek’’) będzie jeździła po linii nr 400 - 22 września w godzinach 11-13.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%