› bieżące
10:56 / 05.04.2021

Tylko 17 kg bursztynu wydobyto przy przekopie Mierzei. Zapowiedzi były inne

Tylko 17 kg bursztynu wydobyto przy przekopie Mierzei. Zapowiedzi były inne

fot. Edyta Kozakiewicz

W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wcześniej resort wspominał o tonach tego surowca.

"W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z "Budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca" - napisano w odpowiedzi na interpelację.

Dodano, że przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót. Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a z robotami budowlanymi mającymi na celu realizację przekopu.

"Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża" - dodano.

W ubiegłym roku zapowiedzi były jednak całkiem inne.

- Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest 6,9 ton bursztynu - informował w lipcu 2020 roku wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jego doniesieniom zaprzeczyło jednak ministerstwo gospodarki i żeglugi śródlądowej, podając jako prawidłową wartość 1,4 tony surowca.

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%