› bieżące
07:33 / 15.10.2014

Tylko 5 procent z nas prawidłowo myje ręce

Tylko 5 procent z nas prawidłowo myje ręce

Większość Polaków deklaruje, że regularnie myje ręce. Jednak tylko 5% z nas robi to poprawnie. Tymczasem, prawidłowe wykonanie tej z pozoru błahej czynności może zmniejszyć ryzyko zatruć pokarmowych niemal o połowę. Podpowiadamy, jak ograniczyć zagrożenia wynikające z kontaktu z drobnoustrojami.

Przypadający na 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk, został ustanowiony przez ONZ w celu propagowania regularnego i co ważniejsze – prawidłowego wykonywania czynności higienicznych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 70% zakażeń układu pokarmowego wywoływane jest przez drobnoustroje przenoszone na brudnych dłoniach.

A bakterii na ludzkiej skórze nie brakuje - szacuje się, że na rękach możemy znaleźć ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Jak uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych związanych z ich obecnością? Siła złych nawyków Jak wynika z raportu Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka „Higiena rąk i otoczenia Polaków”, aż 90% badanych deklaruje mycie rąk po skorzystaniu z toalety. W innych sytuacjach nie jesteśmy tak porządni. Zdarza się nam zapominać o czynnościach higienicznych przed przygotowaniem posiłku, po zabawie ze zwierzęciem czy po kontakcie z osobą chorą. Nawet jeśli o nich pamiętamy, często wykonujemy je w niewłaściwy sposób. Głównym zarzutem jest kwestia regularności – ręce myjemy przeciętnie 3-4 razy dziennie.

Często bagatelizujemy rolę mydła, decydując się na korzystanie z samej wody. Problematyczną kwestią okazuje się również zbyt krótki czas trwania czynności higienicznych – średnio to zaledwie 5-6 sekund.

Według badaczy z Michigan State University, wydłużenie procesu do 15-20 sekund pozwala pozbyć się 90% bakterii obecnych na dłoniach. Niewidoczne zagrożenie Przestrzenie domowe zajmują wysoką pozycję w rankingu miejsc najbardziej narażonych na obecność bakterii. Groźne dla organizmu drobnoustroje znajdziemy przede wszystkim na często dotykanych elementach – włącznikach światła, klamkach, klawiaturach oraz na wyposażeniu mającym stały kontakt z wodą, jak ręczniki czy dywaniki.

Przenoszone na brudnych dłoniach mikroorganizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla domowników, w szczególności tych o osłabionej odporności - osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci.

- Obok utrzymania czystości i regularnych czynności higienicznych, wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnić może odpowiednie wyposażenie strefy umywalkowej i zlewozmywakowej – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Warto zwrócić uwagę na materiały, które ograniczają rozwój drobnoustrojów, np. wodoodporne płyty MDF w szafkach podumywalkowych lub płytki ceramiczne wokół sanitariatu, zapewniające łatwe utrzymanie porządku – dodaje.

Wśród niezbędnych akcesoriów powinny znaleźć się dozowniki do płynnego mydła. Ze względu na stały kontakt z wodą, kosmetyki w kostce stają się siedliskiem bakterii. Z tych samych względów warto zastąpić tradycyjne ręczniki papierowymi.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%