› poradnik
09:36 / 07.03.2016

Tylko do połowy kwietnia można odzyskać 425 zł za rejestrację pojazdu

Tylko do połowy kwietnia można odzyskać 425 zł za rejestrację pojazdu

Do połowy kwietnia bieżącego roku kierowcy mają czas na odzyskanie 425 zł, które były bezprawnie pobrane za wydanie karty pojazdu. Po tym terminie, sprawa ulegnie przedawnieniu i stracimy szansę a odzyskanie należnej kwoty.

Przypomnijmy, sprawa dotycząca zawyżonego kosztu wydania karty pojazdu toczyła się od 2003 roku, kiedy resort infrastruktury wprowadził niezgodne z prawem rozporządzenie. Według jego wytycznych, samorządy przez lata pobierały za wydanie dokumentu 500 zł, kiedy faktyczny koszt powinien kształtować się na poziomie 75 zł. Niezgodność z polskim i unijnym prawem, wydanego w 2003 roku rozporządzenia, potwierdził Trybunał Konstytucyjny, który nakazał zwrot 425 zł dla każdego, kto w czasie obowiązywania rozporządzenia zapłacił 500 zł za wydanie karty pojazdu.

Zgodnie z szacunkowymi wyliczeniami, samorządy będą musiały zwrócić nawet miliard złotych. Oczywiście, o ile wszyscy kierowcy upomną się o przysługujące im pieniądze. Urzędy, które realizowały zapisy niezgodnej z prawem ustawy broniły się przed falą krytyki ze strony kierowców. Samorządy wytoczyły nawet sprawę przeciwko Skarbowi Państwa, którą oczywiście przegrały. Obecnie, większość z nich ma nadzieję, że nie wszyscy kierowcy przypomną sobie o mijającym terminie na zgłaszanie roszczeń. Jeżeli nie zdążą, stracą bezpowrotnie szansę na odzyskanie należnym im pieniędzy, dlatego przypominamy, że pozostało już tylko 5 tygodni.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%