› bieżące
13:20 / 17.10.2013

Uchwały śmieciowe do poprawki. Wojewoda uchylił zapisy

Uchwały śmieciowe do poprawki. Wojewoda uchylił zapisy

fot. Konrad Kosacz

Radni miejscy będą musieli jeszcze raz zająć się pakietem uchwał śmieciowych. Wojewoda Marian Podziewski uchylił bowiem niektóre zapisy z przyjętych przez elbląskich radnych dokumentów. Powód? Były niezgodne z prawem.

Służby wojewody wzięły pod lupę dwa projekty uchwał, które w sierpniu 2013 r. przyjęła Rada Miasta Elbląga. Uchylone uchwały to: w sprawie badania zgodności z prawem Uchwały Nr XXIV/662/2013 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Druga w sprawie badania zgodności z prawem Uchwały Nr XXIV/666/2013 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności.

W pierwszym przypadku Rada Miejska w Elblągu w załączniku Nr 3 do przedmiotowej uchwały w polu o symbolu E.2.1. pod nazwą „Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalona uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu dla właścicieli samodzielnych lokali mieszkalnych wykorzystanych w części na cele mieszkalne, a w części na cele niemieszkalne” w pozycji 154 przewidziała rubrykę do wypełnienia dotyczącą wysokości miesięcznej opłaty.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie stwierdziło nieważność § 7 Uchwały Nr XXIV/666/2013 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności.

W związku ze stwierdzeniem nieważności bezprzedmiotowy stał się zapis w pozycji 154 Załącznika Nr 3 do badanej uchwały. Z treści przepisu art. 6 m ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) wynika, że deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z przepisem art. 6n ust. 1 wyżej przywołanej ustawy rada gminy zobowiązana jest określić w drodze uchwały wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości a także warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W § 5 ust. 2 pkt 1 przedmiotowej uchwały Rada Miejska w Elblągu postanowiła, że: „formularze deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z załącznikami Nr 1, Nr 2, Nr 3 do uchwały, udostępnione są w wymaganym formacie elektronicznym na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Elblągu;”

W związku z powyższym Kolegium Izby stwierdziło, że taki sposób określenia formatu elektronicznego jak w badanej uchwale jest niedokładny, ponieważ Rada Miejska w Elblągu niedokładnie określiła format elektroniczny deklaracji oraz układ informacji i powiązań miedzy nimi wynikający z przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Tym samym Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie stwierdziło, że § 5 ust. 2 pkt 1 badanej uchwały narusza w sposób nieistotny przepis z art. 6 n ust. 1 pkt 2 a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W drugim przypadku z treści przepisu art. 6 j ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn.zm.) wynika, że w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby pojemników z odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.

Zgodnie z art. 6 j ust. 4 powołanej wyżej ustawy w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi sumę opłat obliczonych zgodnie z art. 6 j ust. 1 – 3 cytowanej powyżej ustawy.

W zapisie § 7 ust. 1 przedmiotowej uchwały Rada Miejska w Elblągu postanowiła, że: „Ustala się opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 1,00 zł bez konieczności ustawienia dodatkowego pojemnika dla nieruchomości, o których mowa w art. 6 j ust. 4 ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach w części obejmującej opłatę za gospodarowanie odpadami, które powstały na części nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, przy czym opłata ta dotyczy wyłącznie samodzielnych lokali mieszkalnych wykorzystywanych w części na cele mieszkalne, a w części na cele niemieszkalne”.

W § 7 ust. 2 badanej uchwały Rada Miejska w Elblągu postanowiła, że: „Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w ust. 1 nie dotyczy części nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, w których jest prowadzona działalność gospodarcza w zakresie: naprawy i regulacji pojazdów mechanicznych gastronomii, handlu detalicznego, świadczenia usług opieki zdrowotnej”.

Mając na uwadze powyższe Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie stwierdza, że Rada Miejska w Elblągu w § 7 ust. 1 badanej uchwały ustaliła opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi bez konieczności ustawienia dodatkowego pojemnika, czym naruszyła art. 6 j ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Naruszenie powyższego przepisu prawa nastąpiło poprzez to, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby pojemników oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, tymczasem Rada Miejska w Elblągu ustaliła opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi bez uwzględnienia pojemnika.

Jednocześnie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie stwierdziło nieważność § 7 ust. 2 przedmiotowej uchwały na podstawie art. 6 j ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Kolegium Izby stwierdziło, że § 7 ust. 2 badanej uchwały stał są bezprzedmiotowy w związku ze stwierdzeniem nieważności § 7 ust. 1 przedmiotowej uchwały, w którym ustalono opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi bez uwzględnienia pojemnika.

Uwzględniając powyższe ustalenia, Kolegium Izby uznało, że naruszenie prawa ma charakter istotny i jest uzasadnione wyeliminowanie naruszających prawo przepisów uchwały z obiegu prawnego. Zgodnie z ukształtowaną linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjąć należy, iż do rodzajów naruszeń przepisów skutkujących nieważnością uchwały organów jednostek samorządu terytorialnego (lub jej części) zaliczyć należy naruszenia: przepisów wyznaczających kompetencje do podejmowania uchwał, podstawy prawnej podejmowania uchwał, przepisów prawa ustrojowego, przepisów prawa materialnego – przez wadliwą ich wykładnię oraz przepisów regulujących procedurę podejmowania uchwał (np. wyrok NSA z 11 lutego 1998 r. sygn. akt II SA/Wr 1459/97).
 

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%