Uczcie się polskiego. Solidarność, NRD i Stasi
Zdjęcia z archiwów policji policyjnej Stasi, ukazujące liczne przykłady graffiti i ulotek z propolskimi hasłami, które pojawiały się w NRD na przełomie 1980 i 1981 r. można oglądać na wystawie „Uczcie się polskiego". Solidarność, NRD i Stasi w holu CSE "Światowid".
Zdjęciom towarzyszą fragmenty raportów Stasi, dokumentujące nastawienie obywateli NRD względem „Solidarności": szacunek, podziw, a nawet zazdrość. Chociaż niektóre opinie świadczą o antypolskich uprzedzeniach, dla większości mieszkańców wschodnich Niemiec karnawał „Solidarności" był niezwykle istotny – przynosił nadzieję na zmiany, zachęcał do angażowania się w działalność opozycyjną, dodawał odwagi. Ekspozycja ukazuje różne formy demonstrowania solidarności z polskimi związkowcami oraz rolę, jaką „Solidarność" odegrała w obaleniu systemu komunistycznego.
Wystawa „Uczcie się polskiego". Solidarność, NRD i Stasi została przygotowana przez pełnomocnika federalnego ds. akt Stasi (BST-u) - odpowiednik naszego IPN-u. Można ją oglądać dzięki współpracy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" z Biurem Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawie towarzyszy publikacja, którą można bezpłatnie otrzymać w kasie CSE „Światowid", przygotowana w językach polskim i niemieckim. Wystawa także jest dwujęzyczna. Można ją oglądać do 12 listopada w holu CSE „Światowid".