› bieżące
18:07 / 21.11.2013

Uczenie się przez życie – promocja ekologicznych zachowań

Uczenie się przez życie – promocja ekologicznych zachowań

fot. nadesłane

Poniżej przedstawiamy relację ucznia Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu - Krystiana Skidaniuka - z wizyty partnerskiej w ramach projektu Save-not Waste realizowanego w ramach partnerskiego projektu szkół w programie Comenius "Uczenie się przez całe życie".

"Pod koniec października brałem udział w spotkaniu uczestników projektu Save- not Waste realizowanego w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w Programie „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS. Gospodarzem trzeciego spotkania było Liceo Scientifico Statale ‘Filipo Buonarroti’ w Pizie we Włoszech.

W projekcie Save- not Waste uczestniczy pięć krajów: Polska, Cypr, Szwecja, Włochy i Czechy. Wspólnie tworzymy projekt promujący zachowania ekologiczne, przetwarzanie a nie marnowanie żywności. Program ma także doskonalić nasze umiejętności językowe, gdyż cały projekt prowadzony jest w języku angielskim.

Wycieczka do Włoch bardzo mi się podobała. Spędziliśmy tydzień w mieście Piza. Codziennie chodziliśmy do szkoły, w której robiliśmy projekt. Wspólnie z kolegami z innych krajów wymienialiśmy się pomysłami na to, jak ratować – nie marnować. Przed wizytą w Pizie wszyscy uczestnicy projektu przeprowadzili w swoich szkołach ankiety, by zbadać, w jaki sposób w naszym najbliższym otoczeniu dba się o środowisko naturalne.

Podczas spotkania we Włoszech przedstawiliśmy wyniki ankiet, dyskutowaliśmy o najczęstszych problemach, z którymi się spotykamy chcąc dbać o środowisko. W Pizie powstały także plakaty promujące postawy ekologiczne.

Podczas wizyty miałem okazję spróbować dań z innych krajów. Pierwszy raz jadłem kasztany. Na początku wydawało mi się, że będą niesmaczne, ale bardzo mi zasmakowały. Miały oryginalny smak. Zasmakowało mi włoskie jedzenie – makarony, pizza. Uważam też, że warto było spróbować tradycyjnych włoskich lodów - były pyszne! Uczniowie z krajów partnerskich mogli także spróbować naszych polskich przysmaków. Najbardziej zasmakowało im nasze ptasie mleczko.

Byłem pod wrażeniem nie tylko włoskiego jedzenia, ale i architektury. Obowiązkowym punktem wycieczki była oczywiście krzywa wieża. We Florencji bardzo podobała mi się katedra Santa Maria del Fiore. Wszystkie te piękne miejsca uwieczniłem na fotografiach. Odwiedziliśmy także park San Rossore, w którym mogłem oglądać żyjące tam zwierzęta, takie jak dziki, jelenie. itd.

Podczas pobytu w Pizie mieszkałem u włoskiej rodziny. Byli to gościnni i przyjaźni ludzie. Codziennie wieczorami spędzaliśmy wspólnie czas, jedliśmy pyszną pizzę, graliśmy w kręgle.

Dzięki udziałowi w projekcie nawiązałem dużo nowych znajomości. Mogłem też doskonalić język angielski. Kiedy zbliżał się koniec wycieczki, nie chciałem stamtąd wracać. Jeśli jeszcze będę miał okazję odwiedzić kiedyś Włochy, to bez zastanowienia to zrobię. Tym czasem w szkole pracujemy nad projektem i przygotowujemy się do kolejnej wizyty. Gospodarzem marcowego spotkania będzie Cypr."

Krystian Skidaniuk, uczeń II klasy o profilu: Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej (TUiSEO) w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%