› bieżące
08:12 / 29.11.2016

Uczniowie Liceum Plastycznego na warsztatach w Słowenii

Uczniowie Liceum Plastycznego na warsztatach w Słowenii

W dniach od 14 do 19 listopada  grupa uczniów Liceum Plastycznego wraz z opiekunami uczestniczyła w warsztatach artystycznych w ramach projektu Erasmus +, Career in Art. Organizatorem  piątego już spotkania była  artystyczna szkoła partnerska ze stolicy Słowenii - Srednjašola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana.

Podczas pobytu uczniowie z sześciu szkół wzięli udział w trzydniowych warsztatach z fotografii, ceramiki, grafiki komputerowej, malowania woskiem. Mieli możliwość tworzenia własnego e-portfolio.  Zajęcia okazały się bardzo owocne, a ich zwieńczeniem była prezentacja prac uczniów podczas ostatniego dnia wymiany. Na wystawę przybyli zaproszeni goście -  ambasadorzy Polski  i Słowacji w Słowenii.  W swoim wystąpieniu pan ambasador Paweł Czerwiński podkreślił rolę i możliwości, jakie młodym ludziom - uczniom szkół, daje  uczestniczenie w  programach, takich jak Ersamus+. Podziękował gospodarzom za organizację, szkołom i nauczycielom  wszystkich krajów uczestniczących w projekcie za podejmowanie trudu pisania projektów i dokładania starań, aby wymieniać się doświadczeniami. Uczniowie Liceum Plastycznego zaprezentowali  panu ambasadorowi swoje prace wykonanepodczas warsztatów, rozmawiali o przyszłości, wyborze dalszej drogi kształcenia i planach kariery zawodowej. 

Pobyt młodzieży obfitował w dodatkowe działania umożliwiające uczestnikom  poznanie szkoły, która w tym roku obchodziła jubileusz 70-lecia oraz historii, tradycji i kultury Słowenii. Uczniowie zwiedzili między innymi: Muzeum Narodowe Słowenii, Muzeum Sztuki Współczesnej, wystawę w Muzeum Grafiki. Młodzież zobaczyła prace słynnego architekta Joże Plecznika, autora wielu fascynujących budowli na terenie Lublany, Pragi i Wiednia. Wizyta w domu artysty, w którym przyjmował i kształcił swoich studentów, a gdzie obecnie pokazane są realizacje architektoniczne jego prac, pozwoliła uczniom na niecodzienne zetknięcie się zarówno z dorobkiem architekta, jak i filozofią i podstawowymi założeniami jego praktyki twórczej. Ciekawym punktem programu było spotkanie w pracowni  z malarką, panią Apolonią Simon. Budowaniu przyjaźni pomiędzy uczniami z różnych krajów sprzyjało popołudnie spędzone w malowniczym historycznym  miasteczku nad Adriatykiem  - Piran. 


To był bardzo pracowity i owocny wyjazd. Wróciliśmy z licznymi inspiracjami do dalszej pracy.

Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%