› rozwój i edukacja
14:20 / 08.10.2012

Uczniowie z Elbląga i Ornety wezmą udział w edukacyjnym projekcie "Kręgi Kultury"

Uczniowie z Elbląga i Ornety wezmą udział w edukacyjnym projekcie

fot. www.swiatowid.elblag.pl

O edukacji artystycznej w Polsce można by długo rozmawiać, ale podczas najbliższych dwóch miesięcy uczestnicy projektu „Kręgi kultury” nie będą rozmawiać o jej problemach, a brać udział w zajęciach zaplanowanych specjalnie dla nich.

- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy pięć wybranych szkół publicznych z Elbląga i Ornety. Naszym zamierzeniem było objęcie edukacją artystyczną uczniów z różnych środowisk, z różnych typów szkół -€“ liceum, technikum, gimnazjum i szkoły podstawowej -€“ mówi Teresa Miłoszewska, autor projektu. - Proponowane przez nas formy zajęć uwzględniają potrzeby edukacyjne na tych poziomach,  z uwzględnieniem nowej podstawy programowej. 
 
5 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu szkół, które są partnerami projektu. W projekcie uczestniczą: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Gimnazjum nr 2 w Ornecie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.
 
- Cieszę się, bo nasi wychowankowie będą mogli skorzystać z innego spojrzenia na edukację plastyczną, artystyczną. Ważne jest to, że w „Światowidzie” będą mieli świetnie wyposażone pracownie, a jeszcze ważniejsze, że zajmą się nimi profesjonalni instruktorzy -€“ mówi Krystyna Miezio, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.- Ten projekt to nowe doświadczenia, nowe emocje i nowe kontakty.  
 
Projekt KRĘGI KULTURY ma sprzyjać rozwijaniu współpracy szkół z centrum kultury w zakresie wychowania przez sztukę, rozbudzania aktywności i indywidualnej ekspresji artystycznej.  
 
- Zainteresowanie jest duże -€“ ocenia  Teresa Piskunowicz wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych. - Już od pewnego czasu współpracujemy ze „Światowidem” i młodzież z tej współpracy jest bardzo zadowolona. Może uczestniczyć w praktycznych zajęciach w pracowniach, których u nas w szkole nie ma, na przykład w pracowni ceramicznej.
 
Działania projektowe realizowane będą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, instytucji ściśle współpracującej z lokalnymi artystami profesjonalnymi oraz artystami i twórcami ludowymi z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. W działaniach wykorzystane będą m.in. materiały udostępnione przez Portal Kulturalny Warmii i Mazur eswiatowid.pl, dotyczące historii, kultury oraz dziedzictwa kulturowego regionu.
 
W ramach projektu planowana jest realizacja 5 modułów 2-godzinnych zajęć warsztatowych dla każdej grupy, 5 wykładów, prelekcji z udziałem artystów, twórców, akcji happeningowych, wystaw prac, wyjazdu wszystkich grup do galerii i muzeów w Gdańsku i Sopocie. W ramach działań projektowych powstanie 18 scenariuszy zajęć opublikowanych na platformie e-learningowej.
 
- Nasze instruktorki przygotowały indywidualny grafik zajęć dla każdej ze szkół z uwzględnieniem jej charakteru, podstawy programowej, wieku i możliwości uczniów oraz kierunku kształcenia. To naprawdę interesująca propozycja dla uczniów, którzy często po raz pierwszy spotkają się z takim sposobem prezentacji tych tematów - opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. -€“ Już od dawna staramy się realizować specjalne programy współpracy ze szkołami, cieszy nas otrzymana dotacja, która pozwala nam zaprezentować w pełni to, co mamy najlepszego.
 
W tym projekcie mają spotkać się oczekiwania organizatorów, uczniów i dyrektorów szkół.
 
- Młodzież jest bardzo otwarta, chętnie uczestniczy na przykład w konkursach, u nas m. in. „O bursztynowy grzebień” czy „O bursztynową pomadkę” i cały czas zaskakuje, ma mnóstwo energii i pomysłów, chciałabym aby te zajęcia pokazały im, że świat, w przypadku zawodu technik fryzjerstwa to nie tylko włosy, ale także człowiek, któremu się tę fryzurę robi i kontekst kulturowy - mówi Dyrektor Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług Danuta Dymek. - To dla nich możliwość poszerzania horyzontów.
 
Projekt już wchodzi w życie, od przyszłego tygodnia rozpoczną się pierwsze warsztaty, w których będzie uczestniczyć 150 uczniów  z partnerskich szkół.  
 
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Dom Kultury+. Edukacja atrtystyczna".
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Action painting w Światowidzie - videorelacja

28.11.2012

W październiku i listopadzie realizowano projekt skupiający młodzież z 5 szkół z Elbląga i Ornety pod nazwą Kręgi Kultury. W poniedziałek (27...