› bieżące
19:11 / 20.09.2013

Udane przetarcie przed mistrzostwami świata

Udane przetarcie przed mistrzostwami świata

Jest mi niezmiernie miło witać państwa w naszym mieście. Tym bardziej, że odbywające się w Elblągu Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że w przyszłym roku sprawdzimy się również jako gospodarze Mistrzostw Świata – mówił prezydent Jerzy Wilk podczas spotkania z przedstawicielami Światowej Federacji oraz Europejskiej Federacji Siatkówki Niepełnosprawnych.

W środowym spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele klubu IKS Atak, organizatorzy mistrzostw. Od 16 września elblążanie mogą oglądać zmagania niepełnosprawnych sportowców.

- Elbląg jest stolicą siatkówki niepełnosprawnych w Polsce – stwierdziła Danuta Kowalewska, elblążanka, która kilka dni temu objęła funkcję Sekretarza Generalnego ECVD (Europejskiej Federacji Siatkówki Niepełnosprawnych).

W trakcie spotkania przedstawiciele federacji siatkówki podkreślali dobre przygotowanie mistrzostw.

- Podoba mi się atmosfera w mieście i podczas mistrzostw – mówił Denis Le Breuilly, prezydent WOVD (Światowa Federacja Siatkówki Niepełnosprawnych). – Jestem pod wrażeniem organizacji i współpracy klubu IKS Atak z władzami miasta. Widać, że mamy tu dobrą ekipę, która dzięki obecnemu turniejowi ma okazję zdobyć doświadczenie niezbędne do organizacji przyszłorocznych mistrzostw.

Zmagania niepełnosprawnych sportowców każdego dnia przyciągają na trybuny od 800 do ponad 1000 kibiców.

- Te mecze mają ogromną dramaturgię, stąd tak liczna obecność kibiców – uważa Jerzy Wilk. – Każdy z nas oglądających mecz, po chwili nie dostrzega, że to są zawodnicy niepełnosprawni. Z drugiej niewiele pełnosprawnych osób sprostałoby wymaganiom tej dyscypliny sportu – dodał prezydent miasta.

- Bardzo ważne jest budowanie dobrego wizerunku naszej dyscypliny sportu – dodał Toralv Thorkildsen, prezydent ECVD. – Poprzez takie imprezy kreujemy także wizerunek klubu sportowego, który z nami współpracuje oraz miasta, w którym odbywają się mistrzostwa.

Prezydent Jerzy Wilk podkreślał, że największy wkład w organizację Mistrzostw Europy i przyszłorocznych Mistrzostw Świata włożył Integracyjny Klub Sportowy Atak - zapewnił również, że klub może liczyć na jego wsparcie przy organizacji kolejnej imprezy.

- Ta pomoc się przyda, bo Mistrzostwa Świata to będzie impreza, jakiej w Elblągu jeszcze nie było – przyznał Tomasz Woźny, prezes IKS Atak. – Dzisiaj w organizacji pomaga nam około 200 wolontariuszy. W czerwcu przyszłego roku (mistrzostwa odbędą się w dniach 10-22 czerwca) będziemy potrzebowali nawet dwa razy tyle osób do pomocy.

Uczestnicy spotkania nie ukrywali, że liczą tu na współpracę z nauczycielami i uczniami.

- Dla młodych ludzi udział w takich mistrzostwach to doświadczenie na całe życie i szkoła życia – podkreśla Denis Le Breuilly.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata siatkówki niepełnosprawnych będą imprezą, która poprzedzi uroczystości związane z 777-leciem powstania Elbląga.

Tekst i fot.: UM Elbląg

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%