Udział transportu rowerowego w Elblągu wzrośnie do 15%?
fot. Konrad Kosacz/elblag.net
Sukcesywny wzrost liczby rowerzystów w Elblągu a także widoczna poprawa infrastruktury rowerowej to efekty realizacji uchwalonej w 2011 roku Polityki Rowerowej Miasta Elbląg - pisze Robert Turlej, kandydat na radnego z listy PO.
Ponieważ proces inwestycyjny jest niezwykle czaso i kapitałochłonny dlatego też w pierwszym etapie realizacji dokumentu postawiono na poprawę oznakowania istniejących dróg rowerowych, usuwania kolizji, oznaczania przejazdów rowerowych a także obniżania krawężników.
W drugim etapie natomiast postawiony zostanie nacisk na budowę nowych dróg rowerowych wraz z usuwaniem tzw. „czarnych dziury" na rowerowej mapie Elbląga. W chwili obecnej przy modernizowanych drogach 503 oraz 504 powstają nowe drogi rowerowe, które znacznie zwiększą sieć DDR. Kolejnym zadaniem ma być stworzenie dokumentacji ciagu rowerowo-pieszego wraz z oświetleniem - Fromborska - Zajazd Krasny Las a także stworzenie projektu drogi rowerowej w ciągu ul. płk. Dabka od skrzyżowania z ul. Węgrowską aż do ul. Piłsudskiego. W kolejce natomiast czeka trasa rowerowa w ciągu al. Grunwaldzkiej do ronda Kaliningrad.
W roku 2014 powinniśmy doczekać się pierwszych dróg rowerowych o nawierzchni bitumicznej, po których komfort jazdy będzie zdecydowanie lepszy niż w przypadku dróg polbrukowych.
Czy zatem główny cel czyli wzrost udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim zostanie spełniony i stanowić będzie 15% w 2020 roku? Szanse oczywiście są, ale warunkiem koniecznym jest kontynuacja przez nowe władze miasta polityki prorowerowej.
Robert Turlej