› biznes
11:37 / 06.02.2019

Ukraińcy nie chcą pracować w Elblągu

Ukraińcy nie chcą pracować w Elblągu

Według danych ZUS na terenie elbląskiego oddziału zmniejszyła się liczba zatrudnionych Ukraińców. Było ich nieco ponad 2 tysiące, a teraz ok. 1,6 tys. osób. W całym kraju przybywa cudzoziemców. 

Liczba zatrudnionych w Polsce cudzoziemców stale rośnie, jest ich już prawie 570 tys. Dwa lata temu było ich tylko  ok. 294 tysiące. Tak wynika z danych ZUS. Jednak w Elblągu i okolicach obserwujemy tendencję spadkową. Na terenie elbląskiego oddziału ZUS pracowało pod koniec czerwca ubiegłego roku 2 tys. 34 Ukraińców. Po upływie pół roku jest ich tylko 1641.

Na terenie elbląskiego oddziału ZUS podobnie wygląda sytuacja z Białorusinami. Pół roku temu było 200 osób, a teraz tylko 146. Jeśli chodzi o Rosjan to  pracowało  68 osób, a teraz tylko 38.  

Wszyscy są zatrudnieni legalnie. 

Składki odprowadzane za obywateli innych państw zasilają budżet naszego państwa. Zasady zatrudnienia obcokrajowca są takie same jak każdego obywatela. Wysokość odprowadzanych składek również jest taka sama, zarówno w przypadku zatrudnienia na umowę czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego. 
 
Wpłacane pieniądze trafiają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego dokonywane są wypłaty emerytur i rent.

Legalne zatrudnienie pracownika innej narodowości ma duży wpływ na Polski system emerytalno-rentowy

- komentuje pani rzecznik. 

Według ZUS skala nielegalnego zatrudnienia zmniejsza się. Powoduje to coraz większa świadomość cudzoziemców. 

Każdy pracownik powinien pomyśleć o tym co może zdarzyć się jutro i o swojej emeryturze a także nie decydować się na wykonywanie pracy bez podpisanej umowy i zaplecza finansowego, które mu przysługuje w przypadku zdarzenia losowego

- przestrzega Anna Ilukiewicz. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%