› zagrożenia i utrudnienia
10:59 / 27.09.2016

Ul. Mączna grozi zawaleniem! Miasto musi uporać się z tym jak najszybciej

Ul. Mączna grozi zawaleniem! Miasto musi uporać się z tym jak najszybciej

fot. archiwum elblag.net

Chodzi mianowicie o fragment ulicy Mącznej, pod którą istnieje wyłączony z użytku od wielu lat skład opału. Według ekspertyzy stan techniczny tego miejsca, po którym poruszają się i na którym parkują samochody, jest fatalny, co zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu. W związku z tym Miasto jest zobligowane do jak najszybszego podjęcia działań naprawczych celem uniknięcia zagrożenia. Przetarg, który zakłada rozbiórkę podziemnego składu opału przy ul. Hetmańskiej i Mącznej już został ogłoszony i jeśli napłynie wartościowa oferta, wyłoniona firma podejmie się realizacji zadania z terminem do końca listopada br.

Podziemny skład opału jest zlokalizowany dokładnie przy budynku na ul. Hetmańskiej 8. Jest pomieszczeniem przylegającym do ścian piwnic. Wejście do niego prowadzi przez klatkę schodową oraz piwnicę budynku numer 8. Na stropie pomieszczenia całkowicie zlokalizowanego pod poziomem terenu znajduje się droga wewnętrzna (ul. Mączna), który już od połowy roku był stopniowo wyłączany z użytkowania. Zanim jeszcze Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o rozbiórce składu (9 czerwca), zadecydowano o ograniczeniu ruchu ciężkich pojazdów w tym miejscu. Później natomiast postanowiono całkowicie wyłączyć dany fragment z ruchu i ogrodzono go czerwono-białymi słupami. Mieszkańcy pobliskich bloków muszą od tamtego czasu parkować w innym miejscu i omijać zablokowane miejsce.

Jeśli znajdzie się wykonawca, będzie musiał wykonać nie tylko zasypania wykopu po rozbiórce składu opału. Najpierw nastapi wybranie i wywiezienie śmieci i gruzu nagromadzonego w pomieszczeniu składu opału oraz przedsionku, wykonanie wzmocnienia, ławy i ściany fundamentowej pod ścianą budynku użytkowego, wykonanie konstrukcji wsporczej ścian garażu murowanego, rozebranie cokołu betonowego nad składem opału, rozebranie ścianki (zamurowania) pomiędzy przedsionkiem, a piwnicą, zamurowanie otworu drzwiowego w ścianie pomiędzy przedsionkiem, a rozbieranym składem opału, rozbiórka nawierzchni asfaltowej i odkrycie stropu części podziemnej, rozbiórka konstrukcji żelbetowej stropu, izolacja pionowa odsłoniętych zewnętrznych ścian istniejącego budynku, rozbiórka słupów żelbetowych do wys. max 1,00m od poziomu posadzki składu, odkopanie i rozbiórka ścian składu do wys. max 1,00m od poziomu posadzki, a dopiero potem zasypanie i zagęszczenie wykopu powstałego po rozbiórce składu opału. Później pozostanie już tylko wykonanie warstw izolacyjnych nad zlikwidowanym składem opału, odtworzenie części schodów i tarasu przed wejściem do klatki schodowej oraz uzupełnienie nawierzchni drogi i chodnika.

Roboty uzupełniająco-naprawcze obejmą natomiast zamurowanie otworu wejściowego do składu opału oraz rozbiórkę zamurowanego wcześniej wejścia z piwnicy do przedsionka, wykonanie izolacji przeciwwodnej odsłoniętej ściany budynku, zasypanie i zagęszczenie wykopu po rozebranym obiekcie, wykonanie warstwy izolacji i podbudowy pod drogę wewnętrzną, odtworzenie części schodów i tarasu przy wejściu do budynku, wykonanie odcinka drogi w miejscu dawnego składu opału.

Oferty można składać do 5 października. Wykonawca będzie miał czas do 30 listopada na dokonanie wszystkich zapisanych w umowie wytycznych.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%