› inwestycje miejskie
12:05 / 12.12.2012

Umowa na dofinansowanie podpisana. Wkrótce ruszą przetargi na rozbudowę szkoły muzycznej

Umowa na dofinansowanie podpisana. Wkrótce ruszą przetargi na rozbudowę szkoły muzycznej

fot. Rafał Kadłubowski

Siedziba elbląskiej szkoły muzycznej w ciągu dwóch najbliższych lat przejdzie kapitalną modernizację. Mieszczący się przy ul. Traugutta budynek, zostanie rozbudowany i docieplony, zyska także dwie nowoczesne sale koncertowe.

Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków unijnych oraz ministerialnych. Wartą 11 milionów złotych umowę, podpisali w miniony poniedziałek Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzej Korpacki, dyrektor ZPSM. Osobny dokument o współpracy przy realizacji projektu, podpisali Piotr Żuchowski oraz Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Choć przebudowa potrwa dwa lata, lekcje w szkole powinny odbywać się bez większych zakłóceń. W pierwszej kolejności zostanie wybudowane nowe skrzydło szkoły. Na parterze znajdzie się mała sala koncertowa dla 100 widzów, zwana kameralną, a na piętrze pomieszczenia do zajęć dydaktycznych.

Ponadto inwestycja polegać będzie na wykonaniu termomodernizacji obiektu wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi. Jednym z ważniejszych jej punktów będzie remont istniejącej sali koncertowej na potrzeby orkiestry symfonicznej. Po przebudowie sala będzie mogła pomieścić 350 widzów. W wyniku przebudowy powstaną również pomieszczenia towarzyszące sali koncertowej (foyer, garderoby). W zakres prac wejdzie ponadto budowa windy zewnętrznej, wykonanie nowej świetlicy i remont pomieszczeń szkoły. Planowany jest także remont i rozbudowa istniejącego parkingu z 30 miejsc parkingowych do 60.

Dzięki projektowi placówka zostanie doposażona również w sprzęt audiowizualny oraz instrumenty.

- Ta inwestycja to przykład, że dla realizacji wspólnego celu można było połączyć energię Szkoły, Miasta i Ministerstwa. Miasto dorzuciło się do niezbędnej dokumentacji i zaoferowało merytoryczną pomoc w staraniach o środki unijne. Szkoła zyska doskonałą bazę dydaktyczną, a nasze miasto wspaniałą sale koncertową. Z obiektu tego będzie korzystać Elbląska Orkiestra Kameralna – powiedział podczas poniedziałkowego podpisania umowy o dofinansowaniu inwestycji Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Większość środków na modernizację szkoły pochodzi ze środków unijnych (85%), reszta pieniędzy pochodzi z Ministerstwa Kultury. Samorząd Elbląga pomógł szkole m.in. w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, bierze również na siebie rozliczenie projektu.

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na Inżyniera Kontraktu, czyli tzw. inwestora zastępczego, który w imieniu Szkoły będzie sprawował nadzór nad pracami budowlanymi.

- Po wyłonieniu Inżyniera, ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo robót budowlanych – zapowiada Andrzej Korpacki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. - Harmonogram zakłada, że wiosną 2013 r. dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą przebudowy szkoły, tak by jeszcze przed końcem roku szkolnego ruszyły pierwsze prace.

Ich zakończenie przewidziano do 1 września 2014 r.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Powiązane artykuły

Nowe skrzydło i elewacja, odnowiona sala koncertowa. Miliony na remont szkoły muzycznej

11.10.2012 komentarzy 1

Budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta, w ciągu najbliższych dwóch lat zmieni się nie do poznania. Kosztem 11 mln zł...